| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozpoczął się wyścig po 2,5 mld zł z Unii

Rozpoczął się wyścig po 2,5 mld zł z Unii

Potwierdzają się wcześniejsze informacje GP - od 12 maja przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski w konkursach o unijne pieniądze w programie Innowacyjna Gospodarka.


Na ten moment przedsiębiorcy czekali długo. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi pierwsze konkursy o unijne dotacje z programu Innowacyjna Gospodarka. Jednak zanim przedsiębiorcy będą mogli złożyć swoje projekty, da im jeszcze miesiąc na przygotowania. Początek naborów wniosków jest przewidziany - tak jak wcześniej informowaliśmy - na 12 maja.

- Chcemy dać przedsiębiorcom miesiąc na zapoznanie się z dokumentami oraz wnioskami. Przez ten okres będą mogli lepiej przygotować swoje projekty - mówi szefowa PARP Danuta Jabłońska.

Agencja na początek ogłosi dwa konkursy. Pierwszy z nich to długo oczekiwane Działanie 4.4, czyli bezpośrednie dotacje do inwestycji przedsiębiorstw. Uruchomione zostanie także Działanie 4.2 - wsparcie dla inwestycji firm w infrastrukturę badawczą. Konkurs w Działaniu 4.4 będzie miał charakter zamknięty (o co wnioskowali m.in. na łamach GP przedsiębiorcy) i zakończy się pod koniec lipca.

- W tych konkursach nie będą mogły wystartować wszystkie chętne firmy. Kryteria są tak ułożone, że PARP może udzielić wsparcia tylko inwestycjom o wysokim poziomie innowacyjności. Inne projekty powinny szukać swojej szansy w regionalnych programach operacyjnych - podkreśla Danuta Jabłońska.

Także 12 maja Ministerstwo Gospodarki rozpocznie konkurs o dotacje dla dużych inwestycji. Chodzi o Działanie 4.5, z którego mają być wspierani inwestorzy zagraniczni. Aby móc uzyskać wsparcie z tego działania, wartość projektu musi przekroczyć 160 mln zł. Dobrą informacją jest to, że resort zdecydował się na konkursy zamknięte. Zakończenia naborów można spodziewać się także pod koniec lipca.

- Chcemy w tym roku rozdysponować 30 proc. środków przeznaczonych dla firm w tych działaniach - mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Oznacza, to że budżet pierwszych konkursów to ok. 2,5-2,7 mld zł, z czego ok. 1,5 mld zł przypada na Działanie 4.4.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »