| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie udzieliły urlopu 116 tysiącom osób

Firmy nie udzieliły urlopu 116 tysiącom osób

Pracodawcy wciąż nieterminowo udzielają urlopów wypoczynkowych - stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy podczas ubiegłorocznych kontroli.


W ubiegłym roku inspektorzy pracy, którzy skontrolowali prawie 5 tys. pracodawców, wykryli nieprawidłowości w zakresie terminowego udzielania urlopów wypoczynkowych. Dotyczyły one aż 116 tys. pracowników. Dzięki ich interwencji ponad 93 tys. osób udzielono zaległych urlopów wypoczynkowych.

Inspektorzy podkreślają, że jedną z przyczyn takich nieprawidłowości jest niewłaściwa organizacja pracy. Wynikają one ponadto stąd, że pracodawcy, szukając oszczędności, ograniczają stan zatrudnienia. To, według Romana Gedrojcia, zastępcy głównego inspektora pracy, utrudnia pracownikom korzystanie z urlopów wypoczynkowych, ponieważ nie ma ich kto zastąpić. Nie tylko nie wykorzystują więc prawa do urlopu wypoczynkowego, ale także często pracują w godzinach nadliczbowych.

Mimo tego, że obecnie w Polsce brakuje rąk do pracy, pracownicy wciąż obawiają się zwolnień. Dlatego najczęściej rezygnują ze zgłaszania do sądów pracy roszczeń w zakresie naruszania przez pracodawcę przepisów o urlopach wypoczynkowych.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »