| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy z Warszawy będą podlegać urzędowi w Białymstoku

Przedsiębiorcy z Warszawy będą podlegać urzędowi w Białymstoku

Ministerstwo Finansów zmienia właściwość niektórych urzędów kontroli skarbowej dla podatników. W związku z tym przedsiębiorcy z Warszawy będą musieli jeździć do urzędów w Białymstoku.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasięg terytorialny dwóch urzędów kontroli skarbowej (UKS). Chodzi o UKS z Warszawy i Białegostoku. Zgodnie z propozycją MF część podatników z Warszawy będzie podlegała pod UKS w Białymstoku. Co to będzie oznaczać w praktyce?

Zdaniem Mirosławy Przewoźnik-Kurzycy, szefa zespołu do spraw postępowań podatkowych Kancelarii Salans, proponowana zmiana spowoduje, że niektóre firmy posiadające siedzibę na terenie województwa mazowieckiego będą podlegały kontroli UKS w Białymstoku. Dotyczy to firm, które mają siedzibę także na terenie Warszawy, lecz na prawym brzegu Wisły, w dzielnicach: Praga-Południe, Praga-Północ, Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła oraz w powiatach ostrowskim, wyszkowskim i wołomińskim.

- Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej przed wydaniem decyzji organ wyznacza podatnikowi siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Żeby jednak się wypowiedzieć, podatnik powinien najpierw się z tym materiałem zapoznać, a to może oznaczać, że zamiast na ul. Stawki w Warszawie będzie musiał pojechać do Białegostoku, tj. do siedziby UKS, którego kontroli będzie podlegał - tłumaczy Mirosława Przewoźnik-Kurzyca.

Dodaje też, że prawdą jest, że już wcześniej na podstawie upoważnienia generalnego inspektora kontroli skarbowej inspektor zatrudniony w urzędzie kontroli skarbowej mógł przeprowadzać czynności kontrolne poza obszarem terytorialnego zasięgu działania tego urzędu i wtedy też jeździło się przeglądać akta do miejsca, w którym siedzibę miał UKS zatrudniający tego inspektora.

- Jednak takie sytuacje były wyjątkiem, a proponowana zmiana dotyczy trwałej zmiany właściwości UKS - podkreśla nasz ekspert z Kancelarii Salans.

PROPOZYCJE MINISTERSTWA FINANSÓW

UKS w Warszawie obejmie województwo mazowieckie, z wyłączeniem powiatów ostrowskiego, wyszkowskiego i wołomińskiego, oraz część miasta Warszawa w granicach ustalonych dla dzielnic: Białołęka, Praga- Północ, Praga-Południe, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła. UKS w Białymstoku obejmie województwo podlaskie oraz wchodzące w skład województwa mazowieckiego powiaty ostrowski, wyszkowski, wołomiński i część miasta Warszawa w granicach ustalonych dla dzielnic: Białołęka, Praga-Północ, Praga-Południe, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK