| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyroby niebezpieczne szybciej znikną z rynku

Wyroby niebezpieczne szybciej znikną z rynku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastąpi Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej. Inspektoraty w województwach będą koordynowały plany kontroli.


zmiana prawa

Od nowego roku przestanie działać Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej - przewiduje projekt ustawy o zniesieniu Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, o zmianie ustawy o Inspekcji Handlowej oraz niektórych innych ustaw, który wpłynął właśnie do Sejmu. Zadania do tej pory wykonywane dziś przez głównego inspektora inspekcji handlowej przejmie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, któremu on do tej poru podlegał.

Od nowego roku prezes UOKiK będzie m.in. zlecał bezpośrednio inspektoratom wojewódzkim przeprowadzanie kontroli, opracowywał plany kontroli o zasięgu ogólnopolskim, prowadził laboratoria kontrolno-analityczne inspekcji.

- Spowoduje to ujednolicenie zasad funkcjonowania systemu nadzoru. Kompetencje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostaną rozszerzone o możliwość prowadzenia postępowań określonych w dyrektywach wspólnotowych, czym obecnie zajmuje się główny inspektor inspekcji handlowej - tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. Umożliwi też sprawniejsze wykorzystywanie informacji przekazywanych w ramach europejskiego systemu Rapex - dodaje Małgorzata Cieloch.

Dzięki zmianom znacznie skrócić się ma procedura eliminowania z rynku produktów niebezpiecznych dla konsumentów. Teraz wszystkie informacje o niebezpiecznych produktach przekazywane są bezpośrednio do UOKiK. Czas przekazywania ich trwa jednak długo z powodu braku bezpośredniego kontaktu między wojewódzkimi inspektorami Inspekcji Handlowej a UOKiK. W dodatku do tej pory inspektorzy najczęściej podejmowali działania kontrolne tylko w sprawach, które UOKiK przekazał im na piśmie. W ten sposób nie wykorzystywali w praktyce informacji zgromadzonych w systemie Rapex, który jest systemem wymiany informacji o produktach niebezpiecznych między Komisja Europejską a państwami członkowskimi.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK