| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyroby niebezpieczne szybciej znikną z rynku

Wyroby niebezpieczne szybciej znikną z rynku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastąpi Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej. Inspektoraty w województwach będą koordynowały plany kontroli.


zmiana prawa

Od nowego roku przestanie działać Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej - przewiduje projekt ustawy o zniesieniu Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, o zmianie ustawy o Inspekcji Handlowej oraz niektórych innych ustaw, który wpłynął właśnie do Sejmu. Zadania do tej pory wykonywane dziś przez głównego inspektora inspekcji handlowej przejmie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, któremu on do tej poru podlegał.

Od nowego roku prezes UOKiK będzie m.in. zlecał bezpośrednio inspektoratom wojewódzkim przeprowadzanie kontroli, opracowywał plany kontroli o zasięgu ogólnopolskim, prowadził laboratoria kontrolno-analityczne inspekcji.

- Spowoduje to ujednolicenie zasad funkcjonowania systemu nadzoru. Kompetencje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zostaną rozszerzone o możliwość prowadzenia postępowań określonych w dyrektywach wspólnotowych, czym obecnie zajmuje się główny inspektor inspekcji handlowej - tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. Umożliwi też sprawniejsze wykorzystywanie informacji przekazywanych w ramach europejskiego systemu Rapex - dodaje Małgorzata Cieloch.

Dzięki zmianom znacznie skrócić się ma procedura eliminowania z rynku produktów niebezpiecznych dla konsumentów. Teraz wszystkie informacje o niebezpiecznych produktach przekazywane są bezpośrednio do UOKiK. Czas przekazywania ich trwa jednak długo z powodu braku bezpośredniego kontaktu między wojewódzkimi inspektorami Inspekcji Handlowej a UOKiK. W dodatku do tej pory inspektorzy najczęściej podejmowali działania kontrolne tylko w sprawach, które UOKiK przekazał im na piśmie. W ten sposób nie wykorzystywali w praktyce informacji zgromadzonych w systemie Rapex, który jest systemem wymiany informacji o produktach niebezpiecznych między Komisja Europejską a państwami członkowskimi.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK