| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy i ubezpieczeni będą mogli dłużej dopominać się o nadpłacone do ZUS składki

Firmy i ubezpieczeni będą mogli dłużej dopominać się o nadpłacone do ZUS składki

Osoby, za które firmy na początku reformy emerytalnej wpłaciły do ZUS za dużo składek, będą mogły domagać się ich zwrotu. Muszą jednak wystąpić z wnioskiem do ZUS w ciągu najbliższego roku.


ZMIANA PRAWA

Płatnicy składek, którzy w pierwszych latach wdrażania reformy emerytalnej nadpłacili za swoich pracowników składki na ubezpieczenie społeczne, już wkrótce będą mogli domagać się od ZUS ich zwrotu. Podobnie będzie z pracownikami. Takie rozwiązanie umożliwia przyjęta właśnie przez Sejm nowelizacja ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.), która wprowadza dziesięcioletni okres przedawnienia należności. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat.

- Nowelizacja w końcu wyrównuje prawa i obowiązki płatników składek i ZUS. Do tej pory ZUS miał prawo dochodzić zaległych składek przez dziesięć lat, a płatnik miał takie prawo tylko przez pięć lat - mówi Bogna Nowak-Turowiecka, ekspert ubezpieczeniowy Konfederacji Pracodawców Polskich.

Po zmianach firmy będą mogły dochodzić nadpłaconych należności przez okres dziesięciu lat. Na zmianach zyskają też osoby zatrudnione w firmach, które zostały zlikwidowane, a obecnie nie ma ich następcy prawnego. Osoby te, jeśli zostały nadpłacone za nie składki do ZUS, same będą mogły wystąpić o ich zwrot. Jednak o nadpłatę będą mogły ubiegać się tylko w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów. Jeśli zainteresowani nie złożą do ZUS takiego wniosku, wówczas prawo do tych składek ulegnie przedawnieniu.

- Trzeba pamiętać, że ZUS nie wypłaci takim pracownikom całej nadpłaconej składki, ale tylko część finansowaną z ich wynagrodzenia - zauważa Bogna Nowak-Turowiecka.

Przedsiębiorcy i ubezpieczeni obawiają się, że ZUS nie będzie chciał wypłacać należnych składek z odsetkami. Natomiast sam, egzekwując od płatników składek, chętnie będzie korzystać z możliwości przerwania przedawnienia. Dzieje się tak, gdy ZUS podejmie jakąkolwiek czynność zmierzającą do ściągnięcia należności. Z tego powodu przedsiębiorcy będą domagać się, żeby po uporządkowaniu kont emerytalnych skrócić okres dochodzenia należności przez ZUS do pięciu lat. Ich zdaniem taki sam okres na zwrot powinni mieć płatnicy i ubezpieczeni.

- Nie może być tak, żeby przedsiębiorca był zaskakiwany informacją o zadłużeniu sprzed kilku lat, a karne odsetki były wyższe niż pierwotne zadłużenie - mówi Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor ekspertyz ekonomicznych PKPP Lewiatan.

Według danych ZUS zadłużenie z tytułu niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne w 2005 roku wyniosło 9,3 mld zł. W wyniku podjętych działań egzekucyjnych w 2006 roku odzyskano należności na kwotę 1,3 mld zł.

- Naszym obowiązkiem jest ściąganie wszystkich nieopłaconych w terminie składek, które nie uległy przedawnieniu. Składki są bowiem podstawowym źródłem przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - mówi Mikołaj Skorupski, rzecznik prasowy ZUS.

Jak ZUS egzekwuje należności od płatników

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK