| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Producenci nie informują o sposobie postępowania ze starymi urządzeniami

Producenci nie informują o sposobie postępowania ze starymi urządzeniami

Prawie jedna trzecia urządzeń AGD sprowadzanych do Polski nie zawiera informacji o tym, jak należy postępować z odpadami powstałymi z takich urządzeń.


Dokładnie 27,5 proc. sprzętu gospodarstwa domowego, który trafia do Polski z innych państw, nie zawiera odpowiednich oznaczeń i informacji dotyczących sposobów postępowania z tzw. elektrośmieciami - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi m.in. o brak informacji o szkodliwości danego sprzętu dla środowiska czy zdrowia. Na wielu produktach nie ma rysunku z przekreślonym śmietnikiem, który oznacza zakaz wyrzucania na śmietnik.

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2005 r. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.) firma wprowadzająca sprzęt AGD na polski rynek (producent, importer lub dystrybutor) musi dołączyć do urządzenia informację o zakazie umieszczania zużytego sprzętu razem z innymi odpadami. Ma także informować o zagrożeniach dla środowiska i zdrowia wynikających z obecności składników niebezpiecznych w sprzęcie oraz o systemie zbierania zużytego sprzętu, w tym recyklingu.

Wojciech Konecki, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD - CECED Polska podkreśla, że europejscy producenci poważnie traktują przepisy ustawy. Wskazuje jednak, że jest nierówność na rynku, gdyż część firm ponosi koszty związane z ekologią, a np. azjatyccy producenci już nie.

- Sankcje są zbyt niskie i importerom opłaca się zapłacić karę - zaznacza Wojciech Konecki.

Ustawa nakłada także obowiązki na sprzedawców urządzeń RTV i AGD. Muszą oni przyjmować nieodpłatnie stare urządzenia od klientów kupujących nowe. Wiele osób jednak o tym nie wie.

- Rozwiązaniem jest zmiana ustawy, która wymusi na sprzedawcach obligatoryjne uwidacznianie w cenie kosztów recyklingu. Uwidocznienie tych kosztów odniesie skutek edukacyjny - uważa Wojciech Konecki.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »