| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pieniądze dla przedsiębiorców: PARP ogłosi dwa konkursy w roku

Pieniądze dla przedsiębiorców: PARP ogłosi dwa konkursy w roku

Dotacje na inwestycje w Programie Innowacyjna Gospodarka będą dzielone w przećwiczony już sposób, czyli w konkursach zamkniętych.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Polska Agencja Rozwoju Regionalnego podjęły ostateczną decyzję o tym, jak będą wyglądały konkursy na unijne dotacje do inwestycji z Programu Innowacyjna Gospodarka (Działania 4.4). Wybrano znany już przedsiębiorcom ubiegającym się o unijne wsparcie tryb zamknięty. Polega on na tym, że wnioski można składać w określonych terminach. Są one później zbierane i oceniane.

- Zapadała decyzja o tym, że nabór wniosków w Działaniu 4.4. PO IG będzie się odbywał w rundach konkursowych - mówi GP Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy PARP.

Dodaje, że w tym roku odbędą się dwie takie rundy, co oznacza, że przedsiębiorcy będą mieli dwie szanse na aplikowanie o unijne fundusze. Jak pisaliśmy już w GP, pierwsza z nich rozpocznie się w maju.

- Termin drugiej rundy będzie uzależniony od wyników pierwszej. Jeśli pozostaną wolne środki w tegorocznej puli, to drugi nabór ogłosimy wcześniej. W przeciwnym razie zostanie on rozpisany pod koniec roku, tak by pieniądze na projekty, które w niej wygrają, szły z puli na 2009 rok - mówi Monika Karwat-Bury.

Budżet Działania 4.4. ma wynieść w tym roku 1,5 mld zł.

Konkursy zamknięte rywalizowały z pomysłem przeprowadzenia naborów w trybie otwartym, czyli w takim, w którym nabór wniosków trwa do momentu wyczerpania się puli pieniędzy na dany rok. GP jako pierwsza informowała o tym pomyśle urzędników. Szybko spotkał się on z krytyką ze strony przedsiębiorców oraz firm doradczych. Według nich jego efektem byłoby szybkie rozdzielenie dotacji wśród niekoniecznie najlepszych projektów.

Urzędnicy nie zrezygnowali z wykorzystania trybu otwartego. Będzie on stosowany tam, gdzie dotacje będą wspierały mniej popularne wśród firm projekty, jak np. działalność badawczo-rozwojowa. Chce go także stosować Ministerstwo Gospodarki przy rozdzielaniu dotacji na duże inwestycje (o wartości powyżej 160 mln zł).

- Staramy się przekonać resort do zmiany decyzji, tak by o przyznaniu dotacji decydowała tylko liczba punktów - mówi Ewa Fedor z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Ma nadzieję, że decyzja o zastosowaniu w Działaniu 4.4 konkursów zamkniętych skłoni resort do zmiany zdania.

- Ministerstwo powinno rozpisać co roku co najmniej trzy konkursy na dotacje dla dużych inwestycji - mówi Ewa Fedor.

1,5 mld zł w tym roku PARP przeznaczy na dotacje dla inwestujących firm

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK