| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 6 tys. zł z Funduszu Pracy dla szkolącego się pracownika

6 tys. zł z Funduszu Pracy dla szkolącego się pracownika

Fundusz Pracy zapłaci pracodawcy 5799,6 zł za szkolenie pracownika po 45 roku życia. Stypendium szkoleniowe dla bezrobotnego po 50 roku życia wzrośnie z 107 zł do 1103,2 zł. Firmy, które zatrudnią bezrobotnego po 50 roku życia, nie będą przez rok opłacać składek do FP i FGŚP.

- Chcemy zlikwidować bariery utrudniające ubieganie się o wsparcie z FP na współfinansowanie szkoleń - mówi Hanna Świątkiewicz-Zych.

Wyjaśnia, że resort planuje znieść obowiązek tworzenia zakładowych planów szkolenia i ich uzgadniania z zakładową organizacją związkową, obowiązek zatrudnienia osoby przeszkolonej przez kolejne 12 miesięcy. Resort chce też zlikwidować przepis stanowiący, że wsparcie dotyczy jedynie szkoleń specjalistycznych.

Resort pracy proponuje też rocznie zwolnienie pracodawców z obowiązku odprowadzania składek do FP i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnienie bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat skierowanych do nich przez urząd pracy.

- To dobry pomysł, ale trzeba pamiętać, że o zatrudnieniu bezrobotnego zdecydują jego kwalifikacje niezbędne na danym stanowisku - mówi Maciej Krawiec, właściciel firmy Atest-AM w Krakowie.

Zupełnie nowym rozwiązaniem jest finansowanie z FP szkoleń wybranych samodzielnie przez pracowników. Otrzymają do 5799,6 zł. Pracownik, który ukończył 45 lat sam wskaże szkolenie, w którym chce wziąć udział. Musi ono jednak być związane z działalnością firmy, w której pracuje.

Zdaniem Bogumiła Rogowskiego ze Szczecina, dyrektora w Essve, dzięki szkoleniu pracownik zdobędzie nowe umiejętności i będzie mógł łatwiej znaleźć pracę. Ponadto nie można wykluczyć, że pracodawcy będą zachęcali pracownika do przeszkolenia, bo zamierzają zatrudnić go na innym stanowisku.

Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich zwraca uwagę, że propozycja resortu jest skierowana przede wszystkim do dużych firm.

- W małych firmach ze względu na nieliczną kadrę nie ma osób, które mogłyby zastąpić szkolącego się pracownika - dodaje.

Resort pracy zamierza też zwiększyć do 1103 zł kwotę stypendium szkoleniowego dla bezrobotnych, którzy ukończyli 50 lat i chcą zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe. Zdaniem Marka Rymszy zwiększenie kwoty stypendium szkoleniowego zachęci bezrobotnych do brania udziału w szkoleniach.

- Ponad 1 tys. zł wystarczy na pokrycie kosztów dojazdów i wyżywienie - mówi.

 

5,6 mln osób które mają 45 lat lub więcej pracuje

429 tys. Osób bezrobotnych ma 45 lat lub więcej

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK