| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 6 tys. zł z Funduszu Pracy dla szkolącego się pracownika

6 tys. zł z Funduszu Pracy dla szkolącego się pracownika

Fundusz Pracy zapłaci pracodawcy 5799,6 zł za szkolenie pracownika po 45 roku życia. Stypendium szkoleniowe dla bezrobotnego po 50 roku życia wzrośnie z 107 zł do 1103,2 zł. Firmy, które zatrudnią bezrobotnego po 50 roku życia, nie będą przez rok opłacać składek do FP i FGŚP.

- Chcemy zlikwidować bariery utrudniające ubieganie się o wsparcie z FP na współfinansowanie szkoleń - mówi Hanna Świątkiewicz-Zych.

Wyjaśnia, że resort planuje znieść obowiązek tworzenia zakładowych planów szkolenia i ich uzgadniania z zakładową organizacją związkową, obowiązek zatrudnienia osoby przeszkolonej przez kolejne 12 miesięcy. Resort chce też zlikwidować przepis stanowiący, że wsparcie dotyczy jedynie szkoleń specjalistycznych.

Resort pracy proponuje też rocznie zwolnienie pracodawców z obowiązku odprowadzania składek do FP i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnienie bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat skierowanych do nich przez urząd pracy.

- To dobry pomysł, ale trzeba pamiętać, że o zatrudnieniu bezrobotnego zdecydują jego kwalifikacje niezbędne na danym stanowisku - mówi Maciej Krawiec, właściciel firmy Atest-AM w Krakowie.

Zupełnie nowym rozwiązaniem jest finansowanie z FP szkoleń wybranych samodzielnie przez pracowników. Otrzymają do 5799,6 zł. Pracownik, który ukończył 45 lat sam wskaże szkolenie, w którym chce wziąć udział. Musi ono jednak być związane z działalnością firmy, w której pracuje.

Zdaniem Bogumiła Rogowskiego ze Szczecina, dyrektora w Essve, dzięki szkoleniu pracownik zdobędzie nowe umiejętności i będzie mógł łatwiej znaleźć pracę. Ponadto nie można wykluczyć, że pracodawcy będą zachęcali pracownika do przeszkolenia, bo zamierzają zatrudnić go na innym stanowisku.

Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich zwraca uwagę, że propozycja resortu jest skierowana przede wszystkim do dużych firm.

- W małych firmach ze względu na nieliczną kadrę nie ma osób, które mogłyby zastąpić szkolącego się pracownika - dodaje.

Resort pracy zamierza też zwiększyć do 1103 zł kwotę stypendium szkoleniowego dla bezrobotnych, którzy ukończyli 50 lat i chcą zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe. Zdaniem Marka Rymszy zwiększenie kwoty stypendium szkoleniowego zachęci bezrobotnych do brania udziału w szkoleniach.

- Ponad 1 tys. zł wystarczy na pokrycie kosztów dojazdów i wyżywienie - mówi.

 

5,6 mln osób które mają 45 lat lub więcej pracuje

429 tys. Osób bezrobotnych ma 45 lat lub więcej

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »