| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Refundacja składek ma być uproszczona

Refundacja składek ma być uproszczona

Co drugi rencista prowadzący firmę ma problemy z otrzymaniem refundacji składek na ubezpieczenie społeczne wpłaconych do ZUS.


Dzisiaj organizacje pozarządowe przedstawią Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych propozycje zmian w sposobie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz refundacji składek niepełnosprawnych prowadzących firmy. Sprawa jest pilna, bo obowiązujące od stycznia przepisy bardzo utrudniają, a często wręcz uniemożliwiają otrzymanie refundacji m.in. przez rencistów prowadzących firmy. Do końca 2007 roku osoby te były zwolnione z opłacania składek. Obecnie mogą się ubiegać o refundację składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe po tym, jak same wpłacą je do ZUS. Kwota ta wynosi obecnie 444 zł miesięcznie.

- Zarejestrowaliśmy ponad 15,5 tys. osób niepełnosprawnych prowadzących firmy, ale połowa z nich nie składa co miesiąc wniosków o refundację. A my nie możemy jej wypłacić nie wiedząc, czy składki zostały opłacone - wyjaśnia Szczepan Wroński, zastępca dyrektora działu finansowego PFRON.

Dodatkowo wypłatę pomocy dla tej grupy osób utrudnia fakt, że znaczna część korespondencji wpływającej do funduszu jest w wersji papierowej, a nie elektronicznej. W dokumentach jest też bardzo dużo błędów, które muszą być korygowane.

Wyjaśnienia wymają też zasady refundacji składek za niepełnosprawnych rolników. Okazuje się bowiem, że wpisane do ustawy rozwiązania pozwalające na taką refundację pozostają martwym przepisem.

- Rencista otrzymujący świadczenie z KRUS jest wyłączony z ubezpieczenia społecznego i z tego tytułu nie ma obowiązku opłacania składek. Taka osoba nie może więc ubiegać się refundację składek wpłaconych do KRUS - mówi Janina Pszczółkowska, dyrektor Biura Ubezpieczeń KRUS.

Z takiej refundacji mogą formalnie korzystać niepełnosprawni rolnicy, którzy nie mają prawa do renty. Według danych PFRON jest zaledwie 100 takich osób. Zdecydowana większość rolników, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą prowadzić gospodarstwa, otrzymuje rentę. A jeśli chcieliby rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności, straciliby do niej prawo.

- Osoby takie nie zrezygnują ze świadczeń wypłacanych przez KRUS, aby zakładać firmy i otrzymywać refundację składek - zauważa Szczepan Wroński.

PFRON zapowiada, że wkrótce możliwe jest ułatwienie zasad refundacji składek.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK