| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do końca marca trzeba uiścić opłatę produktową

Do końca marca trzeba uiścić opłatę produktową

Do 31 marca przedsiębiorcy wprowadzający do sprzedaży produkty w opakowaniach muszą uiścić opłatę produktową i przesłać sprawozdanie z ewidencji opakowań.


Przedsiębiorcy, którzy importują lub wytwarzają produkty w opakowaniach albo prowadzą sklepy o powierzchni przekraczającej 500 mkw., muszą do 31 marca uiścić opłatę produktową. Powinni oni również przedstawić także informację o ilości opakowań wprowadzonych do obrotu oraz o masie opakowań poddanych recyklingowi.

Zgodnie z ustawą z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowe (Dz.U. z 2007 r. nr 90, poz. 607 z późn. zm.) do 31 grudnia 2007 r. przedsiębiorcy wprowadzający na rynek np. napoje w butelkach z tworzyw sztucznych powinni uzyskać co najmniej 50-proc. poziom odzysku odpadów opakowaniowych.

Opłatę produktową należy uiścić na rachunek właściwego ze względu na lokalizację firmy urzędu marszałkowskiego. Naliczają ją sami przedsiębiorcy, uwzględniając ilość odpadów, których nie poddali odzyskowi lub recyklingowi. Jeżeli przedsiębiorca dokonał recyklingu i odzysku we wskazanej normie, to nie ponosi opłaty produktowej. Musi jednak przedstawić wojewodzie dokument potwierdzający ten stan. Opłaty tej nie wnosi się także w sytuacji, gdy jej łączna roczna wysokość nie przekracza 50 złotych.

Za niewypełnienie obowiązków sprawozdawczych i za brak wniesienia opłaty produktowej w terminie może być nałożona kara. Marszałek województwa wydaje decyzję, w której określa wysokość opłaty wraz z odsetkami. Przedsiębiorca ma wówczas 14 dni na uregulowanie należności, a jeśli tego nie zrobi, to do tej kwoty zostanie doliczone 50 proc. niezapłaconej opłaty produktowej.

STAWKI OPŁAT

2,68 zł - za 1 kg opakowań z tworzyw sztucznych

1,34 zł - za 1 kg opakowań z aluminium

0,64 zł - za 1 kg opakowań ze szkła

0,25 zł - za 1 kg opakowań z papieru

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK