| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost gospodarczy zwolni w II półroczu, ale najwyżej do 5 proc.

Wzrost gospodarczy zwolni w II półroczu, ale najwyżej do 5 proc.

W I kwartale dynamika PKB może wynieść ok. 6 proc. W II półroczu czeka nas spowolnienie, ale wzrost PKB nie powinien być niższy niż 5 proc. Realny jest więc 5,5-proc. wzrost gospodarczy w całym 2008 roku.

• Z czym związana jest niepewność odnośnie do poziomu inflacji w tym roku?

- Są cztery główne czynniki, które naszym zdaniem będą wpływać na tempo wzrostu cen. Po pierwsze, nie wiemy, czy pozytywne dla inflacji umocnienie złotego będzie trwać w dalszej części roku. Po drugie, czy wzrost cen żywności nie będzie przyspieszał, po trzecie, co będzie się działo z szeroko pojętymi kosztami energii. A więc, jak duża będzie podwyżka cen gazu, czy wzrosną ceny energii elektrycznej i co będzie działo się na rynku ropy. Wreszcie dochodzi kwestia wysokiej dynamiki wynagrodzeń - do tej pory nie widzieliśmy wpływu tego zjawiska na inflację, ale istnieje prawdopodobieństwo, że taki wpływ zaistnieje. Obecnie pracujemy nad nową ścieżką inflacji, która wynika z istotnej rewizji koszyka konsumenckiego. Według naszych dotychczasowych prognoz inflacja w najbliższych miesiącach powinna pozostać na relatywnie wysokim poziomie 4-4,5 proc., ale sądzimy, że w II połowie roku powinna zacząć spadać. Ciężko też określić, czy szczyt inflacji mamy za sobą, skoro nie znamy np. terminu i skali podwyżek cen gazu.

• Jak resort finansów ocenia możliwość wpływu spowolnienia gospodarki amerykańskiej na sytuację w Polsce?

- Scenariusz recesji w USA jest możliwy, a to przełoży się na spowolnienie koniunktury w Europie i potem w Polsce. Najwcześniej odczują to nasi eksporterzy. Jeśli zobaczymy spadek dynamiki eksportu, to potraktujemy to jako wskaźnik wyprzedzający kondycji gospodarki. Ale to nie wydarzy się w I i II kwartale 2008 r., bo dane za dwa miesiące pokazują, że gospodarka jest odporna na szoki zewnętrzne. Dlatego w I kwartale dynamika PKB może wynieść około 6 proc., a w II półroczu nie powinna spaść poniżej 5 proc.

• Czy resort myśli już o założeniach do budżetu na rok 2009?

- Termin przedstawienia aktualizacji programu konwergencji zbiega się z rozpoczęciem prac nad przyszłorocznym budżetem, chcemy, by stał się on podstawą do prac nad budżetem na rok 2009. Jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy w 2009 i 2010, to w programie konwergencji założyliśmy w tych latach wzrost na poziomie 5,0 proc. Ta prognoza wydaje się realistyczna ze względu na kilka czynników, m. in. silny impuls fiskalny w związku z obniżeniem podatku PIT przyczyni się do rozruszania gospodarki, zwiększy wpływy do budżetu z tytułu np. podatków pośrednich. Musimy brać pod uwagę także czarny scenariusz, czyli kryzys światowy - to, co się dzieje w USA nie pozwala nam zapomnieć, że taki scenariusz jest możliwy.

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK