| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy niezbyt chętnie zatrudniają prawników na etatach

Firmy niezbyt chętnie zatrudniają prawników na etatach

Ponad 75 proc. wszystkich firm nie zatrudnia prawnika i nie korzysta z usług zewnętrznych kancelarii prawnych. Zdaniem przedsiębiorców najważniejszą przyczyną jest zbyt mała liczba problemów, do rozwiązania których potrzebna jest znajomość prawa. Najczęstszym źródłem pozyskiwania informacji o prawie są internet oraz Gazeta Prawna.

WIRGINIA AKSZTEJN

starszy badacz PBS DGA

Wybór formy obsługi prawnej w znacznym stopniu uzależniony jest od wielkości firmy, która odzwierciedla zakres i skalę działalności przedsiębiorstwa. Firmy średnie (43 proc.), a przede wszystkim duże (61 proc.) częściej inwestują w kompleksowe struktury złożone z księgowości, kadr oraz prawnika niż firmy małe (15 proc.). Zarządzający firmami o różnym zatrudnieniu podobnie często deklarowali, że firma korzystała z usług zewnętrznej kancelarii. Oznacza to, że w firmach małych outsourcing kompensuje brak wewnętrznej obsługi prawnej, a w dużych przedsiębiorstwach - częściej służy uzupełnianiu kompetencji firmowych specjalistów. Firmy małe od większych odróżnia także intensywność i rodzaj współpracy z kancelarią zewnętrzną. Ponad połowa małych przedsiębiorstw zgłasza się do kancelarii kilka razy w roku lub w wyjątkowych przypadkach. W około 2/3 firm o większym zatrudnieniu kontakt z kancelarią ma natomiast miejsce przynajmniej kilka razy w miesiącu. Większe firmy rzadziej korzystają z usług tylko jednej kancelarii - co tłumaczyć można większym zróżnicowaniem problematyki prawnej występującej w tych firmach.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Łunio

Niezależny ekspert ds. programu Płatnik. Były wieloletni administrator przekazu elektronicznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadał za administrację siecią i aplikacjami interakcyjnymi (m.in. programem Płatnik) w Kompleksowym Systemie Informatycznym i od strony klienta ZUS. Doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK