| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy niezbyt chętnie zatrudniają prawników na etatach

Firmy niezbyt chętnie zatrudniają prawników na etatach

Ponad 75 proc. wszystkich firm nie zatrudnia prawnika i nie korzysta z usług zewnętrznych kancelarii prawnych. Zdaniem przedsiębiorców najważniejszą przyczyną jest zbyt mała liczba problemów, do rozwiązania których potrzebna jest znajomość prawa. Najczęstszym źródłem pozyskiwania informacji o prawie są internet oraz Gazeta Prawna.

Zatrudnianie prawników

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prawie 80 proc. małych firm nie zatrudnia żadnego prawnika. Lepiej sytuacja wygląda w dużych przedsiębiorstwach, gdzie odsetek ten wynosi 37 proc.

Ogół wydatków na obsługę prawną

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Struktura firmy w kontekście obsługi prawnej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Współpraca z zewnętrzną kancelarią

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wykształcenie i zasady zatrudnienia prawnika

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Najczęściej zatrudnianymi prawnikami do obsługi firm są radcowie prawni. Dużym zaufaniem przedsiębiorców cieszą się również prawnicy bez aplikacji

Zainteresowanie informacjami prawno-gospodarczymi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przyczyny braku działu prawnego lub prawnika w firmie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Struktura działu prawnego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ARKADIUSZ JARASZEK

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

OPINIE

JOANNA FIJAŁKOWSKA

dyrektor strategiczny Segmentu Wolters Kluwer Polska

Mówiąc o obsłudze prawnej firmy, powinniśmy mieć na myśli prawnika zatrudnionego w firmie, dział prawny, a nawet księgowość czy kadry, ponieważ wszystkie te działy w jakimś zakresie służą pomocą prawną przedsiębiorstwu, co potwierdza przeprowadzony sondaż. Część spraw zlecana jest na zewnątrz do kancelarii prawnych, biur rachunkowych lub doradców podatkowych. W dużych firmach struktura jest bardziej złożona, gdyż posiadają one dział księgowy, dział kadr, dział prawny i jeszcze dodatkowo korzystają z usług firm zewnętrznych. W odniesieniu do polskich przedsiębiorców trudno jest mówić o dziale prawnym, ponieważ 70 proc. przedsiębiorstw posiadających obsługę prawną deklaruje w swojej strukturze do dwóch osób zajmujących się zagadnieniami prawnymi. Większość tych osób ukończyła aplikację, przeważnie radcowską, reszta to absolwenci prawa. Badanie wskazuje, że tylko 26 proc. polskich firm posiada prawnika. Ogólny wynik obsługi prawnej zawyżają duże firmy, zatrudniające 250 i więcej osób. Wśród nich 63 proc. posiada prawnika lub dział prawny. Także średnie firmy nie wypadają źle. Pytanie, jak radzą sobie małe firmy, których jest najwięcej na rynku. Tylko 20 proc. z nich przyznaje, że korzysta z usług prawnika, 50 proc. z obsługi kadrowej i 60 proc. z obsługi księgowego.

PIOTR RÓŻAŃSKI

dyrektor finansowy Wolters Kluwer Polska

Wyniki sondażu na temat obsługi prawnej w firmach, przeprowadzonego wśród właścicieli i zarządzających małymi, średnimi i dużymi przedsiębiorstwami, są uzupełnieniem do obrazu rynku usług prawnych, jaki mamy dzięki badaniu WK Index, które prowadzimy od dwóch lat na grupie partnerów kancelarii prawnych. Rynek ten zgodnie z ostatnimi wynikami WK Index (koniec 2007) wykazuje silne tendencje rozwojowe, ze stałym wzrostem popytu na pracowników. Sytuacja prawników w firmach zgodnie z obecnym sondażem przedstawia się inaczej. Obecne badanie pokazuje, iż większość, bo aż 74 proc. polskich firm nie zatrudnia prawników, a w najbliższych 12 miesiącach 98 proc. firm nie planuje zatrudnienia dodatkowych osób. Podstawą takiego stanu rzeczy w ocenie respondentów jest znikoma ilość spraw wymagających obsługi prawnej. Poza tym w większości firm kwestiami prawnymi zajmują się osobiście osoby zarządzające, a często sprawy o charakterze prawnym trafiają do działów księgowości. Niewątpliwie na taki wynik ma wpływ struktura wielkości firm na rynku polskim, gdzie większość stanowią firmy małe (od 10 do 49 pracowników) często zarządzane przez właścicieli. W tej grupie aż 78 proc. nie zatrudnia prawników, a dział prawny posiada tylko 8 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK