| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy niezbyt chętnie zatrudniają prawników na etatach

Firmy niezbyt chętnie zatrudniają prawników na etatach

Ponad 75 proc. wszystkich firm nie zatrudnia prawnika i nie korzysta z usług zewnętrznych kancelarii prawnych. Zdaniem przedsiębiorców najważniejszą przyczyną jest zbyt mała liczba problemów, do rozwiązania których potrzebna jest znajomość prawa. Najczęstszym źródłem pozyskiwania informacji o prawie są internet oraz Gazeta Prawna.

Pogląd polskiego społeczeństwa, że korzystanie z usług prawników jest kosztowne, może sugerować, że przedsiębiorcy nie zatrudniają prawników, gdyż ich na to nie stać. Nie jest to jednak prawdą, gdyż jedynie 17 proc. spośród firm, które nie zatrudniają prawnika, odpowiedziało, że przyczyną tego jest brak środków finansowych. Jednocześnie na tę przyczynę braku działu prawnego wskazał porównywalny odsetek małych i dużych firm. Jak pokazały wyniki sondażu, najczęstszą przyczyną braku działu prawnego w firmie jest zbyt mała liczba spraw, które wymagają porady prawnej. Aż 71 proc. zapytanych przedsiębiorców wskazało, że gdyby zdecydowało się na zatrudnienie prawnika, to w praktyce nie miałby się on czym zajmować. Tego typu odpowiedzi najczęściej pojawiały się wśród przedstawicieli małych firm. Pocieszać może fakt, że zdaniem aż 1/5 wszystkich firm zatrudnienie prawnika nie jest konieczne, bowiem pozostali pracownicy tak dobrze znają się na prawie, że są w stanie rozwiązać pojawiające się problemy prawne.

Prawnicy, którzy uważają, że szybko rozwijająca się gospodarka oraz coraz większa liczba przyjmowanych przepisów polskich i unijnych zmusi przedsiębiorców do zatrudnienia prawnika, są w błędzie. Aż 97 proc. wszystkich firm, które do tej pory nie zdecydowały się na skorzystanie z usług prawnika, odpowiedziało, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie zamierza tego robić.

Mimo że bardzo niewiele firm decyduje się na zatrudnienie prawnika lub częste korzystanie z usług zewnętrznej kancelarii, to przedsiębiorcy są zainteresowani prawem. Zdają sobie oni bowiem sprawę z tego, że aby dobrze prowadzić i zarządzać firmą potrzebna jest znajomość prawa. Tym bardziej że przepisy dotyczące przedsiębiorców, szczególnie przepisy podatkowe, zmieniają się bardzo często. Sondaż pokazał, że aż 3/4 firm systematycznie kupuje źródła, w których można znaleźć informacje prawno-gospodarcze. Pocieszające może być, że tylko 27 proc. firm nie jest zainteresowana pozyskiwaniem takich informacji. Tak duże zainteresowanie informacjami prawno-gospodarczymi występuje zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. Jednocześnie przedsiębiorcy dużo chętniej wydają pieniądze na zakup różnego rodzaju publikatorów niż na obsługę prawną. Podczas gdy prawie połowa wszystkich firm nie wydaje na prawników więcej niż 5 tys. zł rocznie, to na zakup źródeł zawierających informacje prawno-gospodarcze aż 3/4 firm wydaje ok. 3 tys. zł rocznie. Pamiętając o tym, że koszty usług prawnych, w porównaniu np. z kosztami zakupu gazet, są dużo wyższe, widać, że przedsiębiorcy chętnie, a co najważniejsze systematycznie, pozyskują takie informacje.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK