| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 35 tys. zł na wyposażenie stanowisk pracy w firmach

35 tys. zł na wyposażenie stanowisk pracy w firmach

W ciągu niecałych dwóch miesięcy samorządy zwróciły pracodawcom 3,6 mln zł, które przeznaczyli na wyposażenie miejsc pracy niepełnosprawnych.


Od 7 listopada 2007 r. pracodawcy, którzy chcą zatrudnić niepełnosprawnego bezrobotnego, mogą otrzymywać zwrot kosztów wyposażenia jego miejsca pracy. Z kolei niepełnosprawni zakładający własną firmę mają prawo do dofinansowania na rozpoczęcie takiej działalności. Nowe formy pomocy cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno firm, jak i samych niepełnosprawnych. Z danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wynika, że do końca 2007 r. (a więc w ciągu niecałych dwóch miesięcy) wnioski o zwrot kosztów wyposażenia miejsc pracy złożyło 102 pracodawców. Fundusz za pośrednictwem samorządów powiatowych zwróci im 3,6 mln zł. Dla porównania w całym 2007 roku tylko 83 pracodawców skorzystało z refundacji kosztów przystosowania miejsca pracy niepełnosprawnego pracownika. Fundusz wypłacił im 2,8 mln zł. Ta forma pomocy jest dla pracodawców mniej atrakcyjna.

- Wyposażenie stanowiska ma inne znaczenie niż przystosowanie. Umożliwia np. refundację kosztów zakupu komputera dla niepełnosprawnego pracownika - mówi Urszula Michałowska z Centrum Mody w Nadarzynie, która sama ubiegała się o środki z PFRON.

Zainteresowaniem niepełnosprawnych cieszy się natomiast jednorazowe dofinansowanie do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. W ciągu niecałych dwóch ostatnich miesięcy ubiegłego roku 83 niepełnosprawnych przedsiębiorców otrzymało z Funduszu łącznie 2,7 mln zł. Do korzystania z nowych form pomocy na pewno zachęca ich wysokość. Pracodawcy, którzy ubiegali się w 2007 roku o refundację kosztów wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnego pracownika, otrzymali średnio po 35,2 tys. zł. Z kolei średnia wysokość dopłat do założenia swojej firmy wyniosła 31,3 tys. zł.

Warto pamiętać, że w 2007 roku nie wszystkie samorządy wypłacały pieniądze na wyposażenie miejsc pracy lub założenie firmy. Pomoc otrzymali tylko niepełnosprawni i przedsiębiorcy z tych powiatów, które do 7 listopada nie wydały jeszcze wszystkich pieniędzy na rehabilitację i szybko zmieniły ubiegłoroczne uchwały w sprawie podziału środków z PFRON.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »