| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 35 tys. zł na wyposażenie stanowisk pracy w firmach

35 tys. zł na wyposażenie stanowisk pracy w firmach

W ciągu niecałych dwóch miesięcy samorządy zwróciły pracodawcom 3,6 mln zł, które przeznaczyli na wyposażenie miejsc pracy niepełnosprawnych.


Od 7 listopada 2007 r. pracodawcy, którzy chcą zatrudnić niepełnosprawnego bezrobotnego, mogą otrzymywać zwrot kosztów wyposażenia jego miejsca pracy. Z kolei niepełnosprawni zakładający własną firmę mają prawo do dofinansowania na rozpoczęcie takiej działalności. Nowe formy pomocy cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno firm, jak i samych niepełnosprawnych. Z danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wynika, że do końca 2007 r. (a więc w ciągu niecałych dwóch miesięcy) wnioski o zwrot kosztów wyposażenia miejsc pracy złożyło 102 pracodawców. Fundusz za pośrednictwem samorządów powiatowych zwróci im 3,6 mln zł. Dla porównania w całym 2007 roku tylko 83 pracodawców skorzystało z refundacji kosztów przystosowania miejsca pracy niepełnosprawnego pracownika. Fundusz wypłacił im 2,8 mln zł. Ta forma pomocy jest dla pracodawców mniej atrakcyjna.

- Wyposażenie stanowiska ma inne znaczenie niż przystosowanie. Umożliwia np. refundację kosztów zakupu komputera dla niepełnosprawnego pracownika - mówi Urszula Michałowska z Centrum Mody w Nadarzynie, która sama ubiegała się o środki z PFRON.

Zainteresowaniem niepełnosprawnych cieszy się natomiast jednorazowe dofinansowanie do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. W ciągu niecałych dwóch ostatnich miesięcy ubiegłego roku 83 niepełnosprawnych przedsiębiorców otrzymało z Funduszu łącznie 2,7 mln zł. Do korzystania z nowych form pomocy na pewno zachęca ich wysokość. Pracodawcy, którzy ubiegali się w 2007 roku o refundację kosztów wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnego pracownika, otrzymali średnio po 35,2 tys. zł. Z kolei średnia wysokość dopłat do założenia swojej firmy wyniosła 31,3 tys. zł.

Warto pamiętać, że w 2007 roku nie wszystkie samorządy wypłacały pieniądze na wyposażenie miejsc pracy lub założenie firmy. Pomoc otrzymali tylko niepełnosprawni i przedsiębiorcy z tych powiatów, które do 7 listopada nie wydały jeszcze wszystkich pieniędzy na rehabilitację i szybko zmieniły ubiegłoroczne uchwały w sprawie podziału środków z PFRON.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK