REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązki osób podlegających rejestracji VAT

Jeśli podatnik podlega obowiązkowi rejestracji VAT, a nie ma siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania w Polsce, musi ustanowić przedstawiciela podatkowego.

Potrzebna jest korekta

Jeżeli wartość oprogramowania nie została wliczona do ceny zapłaconej, trzeba skorygować wartość transakcyjną. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok (C-306/04) dotyczący ustalania wartości celnej od komputerów przenośnych wraz z oprogramowaniem.

Firmy coraz rzetelniej płacą zobowiązania

Płatności za faktury przedsiębiorcy regulują średnio dopiero po 49 dniach. Zwłoka w spłacaniu faktur może dotknąć głównie producentów sprzętu AGD i stali. Coraz lepiej płacą firmy budowlane, a na najpóźniejsze spłaty godzą się hurtownie farmaceutyków. Raport GP.

Polacy wybierają Anglię

Brytyjskie władze poinformowały, że od 1 maja 2004 r. ponad pół miliona mieszkańców Europy Wschodniej przybyło do Wielkiej Brytanii, żeby podjąć pracę.

REKLAMA

Urząd nie może szukać za podatnika dokumentacji dla celów rozliczeń VAT

Nie można przerzucać na organ podatkowy obowiązku odtwarzania dokumentacji podatkowej, która była podstawą odliczenia VAT. Spór, który rozstrzygnął NSA, dotyczył decyzji o odpowiedzialności byłych wspólników zlikwidowanej spółki cywilnej za zobowiązania VAT.

Za niepłacenie pensji wpis do rejestru długów

Tylko przedsiębiorcy mogą sprawdzać w Krajowym Rejestrze Długów, czy inna firma ma niespłacone zobowiązania wobec innych przedsiębiorców. Wkrótce się to zmieni.

Samozatrudnienie może zostać ograniczone

Od 1 stycznia 2007 r. zmieni się definicja pozarolniczej działalności gospodarczej. Nowa regulacja ograniczy możliwości korzystania z samozatrudnienia, ale go nie wyeliminuje. Aby płacić 19-proc. liniowy PIT, trzeba będzie zawrzeć dobrze sformułowaną umowę

21 dni dla ekologów na zgłoszenie protestu

Deklaracja o udziale organizacji ekologicznych w postępowaniu inwestycyjnym mającym wpływ na środowisko naturalne powinna zostać zgłoszona w terminie 21 dni od rozpoczęcia inwestycji.

REKLAMA

Umowa z irlandzkim związkiem

NSZZ Solidarność zawarła umowę o współpracy z największym w Irlandii Związkiem Zawodowym Pracowników Usług, Przemysłu i Kadr Technicznych SIPTU.

Orzecznictwo ETS. Nie wolno różnicować opodatkowania dywidend

Wyższe opodatkowanie nakładane przez państwo członkowskie na dywidendy otrzymywane od spółek zarejestrowanych w innym kraju UE, należy uznać za ograniczenie unijnych swobód.

ZUS przeszkoli przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje cykl szkoleń dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub zamierzają ją rozpocząć.

Nowelizacja ustawy o CIT. Będzie jednolita definicja auta

Zmieniona ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wprowadzenie nowej definicji samochodu osobowego.

Kredyt wpływa na koszty

Finansowanie przez przedsiębiorców bieżącej działalności często odbywa się poprzez zaciągnięcie kredytu obrotowego. Różnice kursowe związane ze spłatą kredytów obrotowych zaciągniętych w walutach obcych wpływają na koszty uzyskania przychodów.

Wysokość pensji decyduje o zadowoleniu z pracy

Dla polskich pracowników najważniejsza jest wysokość ich wynagrodzenia. Istotna jest dobra atmosfera w pracy i pewność zatrudnienia. Czynniki te są ważniejsze niż możliwość rozwoju zawodowego czy pozycja w firmie. Sondaż Gazety Prawnej, General Motors i PBS DGA

Od 1 stycznia karta podatkowa będzie wyższa

W 2007 roku kwotowe stawki dla podatników korzystających z karty podatkowej będą nieco wyższe niż obecnie - wynika z obwieszczenia ministra finansów.

Zasady rozstrzygania przetargów

Fakt, że firma ubiegająca się o zamówienie publiczne jest znana zamawiającemu i jest to nieprzeciętny podmiot nie może stanowić usprawiedliwienia dla nieodrzucenia oferty tej firmy z przetargu.

Dzieci przedsiębiorców bez ulgi podatkowej

Niemiła niespodzianka dla podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową i liniową 19-proc. stawką PIT - nowa ulga podatkowa na dzieci nie dla nich.

Szybciej w sądach gospodarczych

Do podpisu prezydenta trafi znowelizowany kodeks postępowania cywilnego, ma o­n przyspieszyć postępowania sądowe w sprawach gospodarczych.

Dodatkowe szkolenia dla zawodowych kierowców

Obowiązek ukończenia przez kierowców kwalifikacji wstępnych oraz szkolenia co pięć lat przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja prawa transportowego.

Podatnik sam decyduje, czy rozlicza się przez internet

Podatnik lub płatnik, który chce składać deklaracje w formie elektronicznej, musi przesłać urzędowi skarbowemu wypełnione zawiadomienie w formie papierowej.

Od 1 stycznia będzie nowa definicja zakładu

Zawarta w zmienionej ustawie o CIT nowa definicja zakładu zagranicznego nie w pełni odzwierciedla postanowienia Konwencji OECD.

Inspektorzy PIP walczą z patologią

Według głównego inspektora pracy Bożeny Borys-Szopy, najpoważniejszym naruszeniem prawa pracy jest niewypłacanie wynagrodzeń lub wypłata ich ze znacznym opóźnieniem.

Więcej do ZUS od firm

Osoby prowadzące firmy będą płacić od grudnia do ZUS o ponad 12 zł składek więcej niż dotychczas.

W 2008 roku 3,5-tonowe ciężarówki bez podatku

Zwolnienie z opodatkowania samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony powinno zacząć obowiązywać dopiero od 2008 roku - uważają posłowie.

Płace 2007: wzrost o 5 proc.

W 2007 roku wynagrodzenia w Polsce wzrosną średnio o 5 proc., ale w branżach, gdzie jest niedobór pracowników, np. w budownictwie, wzrost będzie nawet kilkunastoprocentowy.

Założenia w przyszłym roku

Wszystko wskazuje, że założenia do nowej ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych zostaną opublikowane dopiero w przyszłym roku, a nie jak zapowiadano wcześniej, w grudniu 2006 roku.

Złe warunki pracy

56 proc. pracowników biurowych skarży się na bóle pleców i karku, a co piąty na ból nadgarstków - wynika z ogólnopolskiego badania stanowisk pracy Ergotest.

Zwiększy się porównywalność sprawozdań małych i średnich firm

W II połowie 2007 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wyda standardy dla małych i średnich firm.

Sejm uchwalił. Działalność gospodarcza w 2007 roku

Jeszcze przez dwadzieścia trzy miesiące przedsiębiorcy będą rejestrować w gminach działalność gospodarczą - stanowi uchwalona wczoraj ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Wynagrodzenia rosną

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku 2006 r. wzrosło o 4,7 proc. wobec października 2005 r. i o 1,8 proc. wobec września 2006 r. do 2 657,99 zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

680 milionów złotych czeka na firmy

Mali i średni przedsiębiorcy mogą już składać wnioski o unijne pieniądze na innowacyjne inwestycje - co najmniej o 500 tysięcy złotych.

Fundusze z UE: ostatnie słowo ma mieć urzędnik

Nowa ustawa ograniczy prawo do odwołania się do sądu od decyzji administracyjnej. Brak sądowej kontroli nad dofinansowaniem grozi korupcją.. Nowe przepisy mogą zostać zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego

Będą ulgi dla gospodarki mieszkaniowej

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła senackie propozycje dotyczące m.in. rozszerzenia zakresu zwolnień z CIT dochodów uzyskiwanych przez podmioty prowadzące gospodarkę mieszkaniową.

Młodzi przedsiębiorcy żądają ulg

Konieczność odprowadzania wysokich składek do ZUS i trudności w uzyskaniu kredytu to główne bariery utrudniające zakładanie i prowadzenie własnych firm - wynika z badań wśród młodych przedsiębiorców.

Związki chcą niedziel bez handlu

Związkowcy i posłowie chcą wprowadzenia zakazu handlu w niedziele i święta. Premier nie wyklucza ograniczenia zakazu handlu tylko do najważniejszych świąt. Część pracowników hipermarketów interesuje tylko praca weekendowa

Pożyczka na biznes będzie opodatkowana

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych mogą być niekorzystne dla małych firm • Od nowego roku zniknie zwolnienie dla pożyczek na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności • Nieopodatkowane będą pożyczki od najbliższej rodziny, ale trzeba je będzie zgłosić w urzędzie

O wysokości stawki decyduje klasyfikacja

Usługi odśnieżania oraz naprawy dróg leśnych nie zostały zakwalifikowane jako związane z leśnictwem. Nie korzystają zatem z opodatkowania 3-proc. stawką VAT.

Swoboda działalności gospodarczej

Resort gospodarki chce znieść obowiązek ewidencjonowania działalności gospodarczej w gminach. Zgodnie z zasadą jednego okienka, ewidencja zostałaby przeniesiona od 1 października 2008 r. do urzędów skarbowych.

Próby wyłudzeń środków wzrosły o 100 proc.

Prawdziwa skala wyłudzeń środków z funduszy unijnych jest trudna do oszacowania. Polski system prawny jest źle przygotowany do walki z eurooszustami. Za brak szczelności systemu wydatkowania środków UE grożą nam sankcje Brukseli

Nowe wymogi dla deklaracji

Minister finansów określił sposoby przesyłania i rodzaje podpisów deklaracji i podań składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Interpretacja wiążąca, choć wydana przez ministra

Od 2007 roku podatnicy będą mogli składać wnioski o interpretacje dotyczące zdarzeń przyszłych. Mimo że interpretacje będzie wydawał minister finansów, nie zmieni się ich wiążący charakter.

Co ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi

Zwiększenie obszaru specjalnych stref ekonomicznych przyciągnie inwestorów do najsłabiej rozwiniętych regionów Polski. Rozmowa z Anną Strzelecką, Członkiem Zespołu ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych w Ernst & Young

WSA. Wysokie kary za brak licencji

Jeżeli przewóz drogowy nie jest prowadzony na potrzeby własne, wymagana jest licencja. Jej brak powoduje konieczność uiszczenia kary pieniężnej w wysokości 8 tys. zł - orzekł sąd administracyjny.

Faktury muszą być dostępne

Podatnicy wystawiający i przechowujący faktury w formie elektronicznej muszą zapewnić dostęp do nich organom podatkowym.

Bez obowiązku podatkowego

Zaciągnięcie kredytu obrotowego przez firmę nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Nie daje również możliwości zaliczenia do kosztu uzyskania przychodu wydatków na spłatę zaciągniętego kredytu.

Polacy za otwartym rynkiem pracy

Czterech na pięciu Polaków uważa, że cudzoziemcy powinni mieć prawo do pracy w Polsce. Jednocześnie co trzeci z nas obawia się, że mogą być o­ni konkurencją w dostępie do zatrudnienia. Przedstawiamy sondaż Gazety Prawnej i PBS DGA.

Rząd chce zwiększenia kar za łamanie bhp

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole placów budowy. Najczęstszą przyczyną wypadków jest zła organizacja pracy oraz wina pracowników. Nowelizacja ustawy o inspekcji pracy ma powstrzymać wzrost liczby wypadków

Do sądu po zwrot VAT

Podwyższenie stawki VAT po wejściu Polski do Unii jest powodem sporów między kontrahentami. Zły zapis w umowie zawartej przed 1 maja 2004 r. może obciążać różnicą VAT zamawiającego usługę. Firmy odzyskają pieniądze, gdy udowodnią przed sądem, że nie mogły się spodziewać wzrostu VAT

Co czeka przedsiębiorców

Niewiele zmieni się w regulacjach prawnych dotyczących dużych i małych przedsiębiorstw w 2007 roku. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji ustawy z 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808), nad którymi trwają obecnie prace w Sejmie.

Akcyza na samochody. Zmienią się tylko stawki

Od 1 grudnia zmienią się stawki akcyzy na auta sprowadzane z zagranicy. Nie zmieni się jednak podstawa naliczania podatku.

REKLAMA