| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kiedy przedsiębiorcom będzie lżej

Kiedy przedsiębiorcom będzie lżej

Dobre wieści dla 3,5 miliona przedsiębiorców. Jest szansa na zmianę dyskryminujących ich przepisów. Czy wreszcie prowadzący własny biznes doczekają się pełnego prawa do zasiłku opiekuńczego oraz prawa do urlopu wychowawczego i zawieszenia działalności?

Niewiele brakowało, by podobne uprawnienia zdobyły kobiety prowadzące działalność gospodarczą. Projekt ustawy rodzinnej, który powstał w poprzedniej kadencji parlamentu, przyznawał im prawo do zawieszenia działalności na 36 miesięcy z tytułu osobistej opieki nad dzieckiem. W tym czasie skarb państwa wziąłby na siebie obowiązek opłacania składek emerytalnych i rentowych.

Joanna Kluzik-Rostkowska: - Obliczyliśmy, że w 2006 roku zaledwie 7,5 tys. kobiet-przedsiębiorców skorzystało z urlopu macierzyńskiego. Nawet gdyby teraz wszystkie chciały wziąć wychowawczy, koszty dla budżetu byłyby żadne.

Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył zająć się ustawą. Teraz projekt ustawy rodzinnej wraca do parlamentu jako projekt PiS, ale już bez zapisu o urlopie wychowawczym.

Kluzik-Rostkowska: - Z powodów formalnych przenieśliśmy go do PiS-owskiego projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt trafił już do laski marszałkowskiej, ale ma konkurencję w postaci propozycji PO.

Ten drugi projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej umożliwia biznesmenom zawieszenie działalności na 24 miesiące i nie ogranicza tej możliwości tylko dla kobiet, które chcą wziąć urlop wychowawczy. - Przypuśćmy, że przedsiębiorca ma słabe wyniki finansowe, złamie nogę, kobieta będzie chciała pójść na urlop wychowawczy, wówczas może skorzystać z możliwości zawieszenia działalności. Projekt nie ogranicza tej możliwości do określonych przypadków, ale pozostawia wybór przedsiębiorcy - mówi wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Dodaje, że ustawa ma szanse zostać uchwalona jeszcze w kwietniu, a więc może wejść w życie w połowie roku. Jeżeli zacznie obowiązywać w kształcie proponowanym przez PO, właściciele firm nie będą zobowiązani do opłacania składki emerytalnej i rentowej w czasie zawieszenia działalności, a więc firma nie poniesie żadnych kosztów. Ale matki na wychowawczym nie będą też mogły liczyć na opłacenie składek przez budżet państwa.

Szejnfeld: - Możemy jeszcze podyskutować nad tym rozwiązaniem. Osobiście jednak widzę duże niebezpieczeństwo w tworzeniu przepisów przerzucających obowiązek płacenia składek ubezpieczeniowych na państwo. Ponadto, jeżeli taki zapis miałby się pojawić, to raczej nie w tej ustawie.

Joanna Kluzik-Rostkowska podkreśla, że przydałby się cały pakiet rozwiązań ułatwiających życie przedsiębiorcom, a zwłaszcza kobietom, np. ułatwienie zakładania przedszkoli i żłobków przy firmach. Jednak nawet pojedyncza zmiana będzie już odczuwalna. - 40 proc. osób prowadzących firmy w Polsce, czyli niemal co drugi przedsiębiorca, to kobiety. W całej Unii Europejskiej mamy największy wskaźnik kobiet prowadzących własny biznes - zaznacza.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK