| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Biegły rewident nie będzie musiał wyceniać aportu

Biegły rewident nie będzie musiał wyceniać aportu

Wnoszenie aportów do spółek prawa handlowego będzie możliwe bez konieczności ich wyceniania przez biegłych rewidentów.


zmiana prawA

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Proponowane przez rząd przepisy upraszczają rozwiązania dotyczące kapitału zakładowego, wzmacniają konkurencyjność spółek. Projekt przewiduje, że zarząd spółki kapitałowej będzie mógł odstąpić od badania przez biegłego rewidenta wkładów niepieniężnych, np. zbywalnych papierów wartościowych oraz innych aktywów. Wkłady niepieniężne muszą być jednak poddane badaniu przez biegłego rewidenta wówczas, gdy uchwała o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego przewiduje obejmowanie akcji w zamian za nie.

W projekcie zaproponowano, że spółka będzie mogła finansować nabycie lub objęcie emitowanych przez nią akcji, udzielając pożyczek, dokonując zaliczkowych wypłat lub ustanawiając odpowiednie zabezpieczenia. Nabycie lub objęcie powinno następować za godziwą cenę i pod warunkiem utworzenia wcześniej na ten cel kapitału rezerwowego. Kapitał ten ma charakter nienaruszalny. Nie może zostać przeznaczony na wypłaty na rzecz akcjonariuszy ani na inny cel. Cała procedura możliwa jest na podstawie i w granicach określonych we wcześniej podjętej uchwale walnego zgromadzenia. Podstawą tej uchwały jest pisemne sprawozdanie zarządu, w którym będą określone przyczyny, cel i warunki finansowania, interes spółki, oraz wpływ finansowania na ryzyko w zakresie płynności finansowej i wypłacalności spółki. Określa się w nim również cenę nabycia lub objęcia akcji spółki z uzasadnieniem, że jest godziwa.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK