| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zgromadzenie delegatów zastąpi walne zgromadzenie

Zgromadzenie delegatów zastąpi walne zgromadzenie

Jednostki organizacyjne izb gospodarczych uzyskają osobowość prawną, natomiast walne zgromadzenie członków izby będzie mogło zostać zastąpione zebraniem delegatów.


Trwają uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy z 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (Dz.U. nr 35, poz. 195 z późn. zm.). Przewiduje on wprowadzenie dwóch istotnych zmian z punktu widzenia efektywności obrotu gospodarczego - izby gospodarcze będą mogły tworzyć terenowe jednostki z osobowością prawną, a zamiast walnych zgromadzeń członków będą mogły odbywać się zebrania delegatów.

Prawo do tworzenia terenowych jednostek musi przewidywać statut, który określi ich strukturę, sposób tworzenia i likwidacji, a także zakres i obszar ich działania. Statut powinien wskazać wewnętrzne organy jednostki, szczególnie organ zarządzający i reprezentujący ją na zewnątrz, określić tryb jej powoływania i odwoływania oraz jej składniki majątkowe. Jednostka uzyskiwałaby osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

Projekt definiuje pojęcie likwidacji jednostki organizacyjnej. Wprowadzenie obowiązku rejestracji jednostek organizacyjnych w KRS spowoduje konieczność nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład KRS oraz szczegółowej treści wpisów w rejestrach. Chodzi o to, aby jednostki organizacyjne izb mogły zostać wpisane do rejestru stowarzyszeń, organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Aby usprawnić podejmowanie uchwał na walnym zgromadzeniu członków izby, projekt przewiduje, że zamiast walnego zgromadzenia może zostać wprowadzone zebranie delegatów. Statut izby określi więc organ, który jest w niej najwyższą władzą. Gdyby nie stanowił inaczej, to organem tym byłoby walne zgromadzenie. Osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi byłyby wówczas reprezentowane przez swoich przedstawicieli.

Funkcjonowanie izb gospodarczych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

PIOTR JAWORSKI

ekspert z Krajowej Izby Gospodarczej

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej proponują rozszerzenie projektu nowelizacji ustawy o izbach gospodarczych o dwa zapisy. Pierwszy, w którym izba gospodarcza reprezentuje interesy zrzeszonych w niej podmiotów jako pracodawców, realizuje cele i wykonuje zadania organizacji pracodawców w rozumieniu ustawy z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców. Drugi mówi o tym, że Krajowa Izba Gospodarcza, będąc ogólnopolską reprezentacją przedsiębiorców jako pracodawców, realizuje cele i wykonuje zadania konfederacji pracodawców w rozumieniu ustawy z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców oraz uczestniczy w dialogu społecznym po stronie pracodawców jako reprezentatywna organizacja w rozumieniu ustawy z 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK