| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zagraniczne firmy bez wpisu do KRS

Zagraniczne firmy bez wpisu do KRS

Przedsiębiorcy z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogli na terytorium Polski czasowo świadczyć usługi bez konieczności wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS i do ewidencji działalności gospodarczej.

- Zmiana polegać będzie zatem na uzyskaniu prawa do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski na zasadach Traktatu albo w przepisach umów o świadczenie usług, bez konieczności utworzenia formy organizacyjno-prawnej wymaganej przez polskie prawo oraz bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS albo do ewidencji działalności gospodarczej - wyjaśnia Jarosław Chojnacki.

- Pewna grupa usług zapewne jednak nadal zostanie wyłączona ze świadczonych w nowy swobodny sposób, ponieważ nie są objęte dyrektywą usługową - przypomina Andrzej Arendarski.

Projekt wprowadza też zmiany w zakresie wpisu do KRS przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Zakłada, że będą oni mieć taki obowiązek, jeśli ich przychody netto w każdym z dwóch ostatnich lat osiągnęły wartość co najmniej 800 tys. euro. Wiąże się tym obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i jednoczesne wykreślenie tych przedsiębiorców z ewidencji. Obecnie taki obowiązek mają wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli spółka przekroczy takie przychody.

Zdaniem ministerstwa nie ma uzasadnienia, aby jedni przedsiębiorcy - osoby fizyczne (działający w formie spółki cywilnej) byli zobligowani do wpisu do KRS, a przedsiębiorcy indywidualni w tych samych okolicznościach takiego obowiązku nie mieli.

- Rozwiązanie to jest uzasadnione tym, że przedsiębiorcy, którzy przekroczyli wskazaną granicę przychodów, kwalifikują się na ogół ze względu na stan zorganizowania działalności i potencjał produkcyjny lub usługowy bardziej do KRS niż do ewidencji - zgadza się Andrzej Arendarski.

Tym samym projekt odchodzi od kryterium formy prawnej, która obecnie decyduje o kwalifikacji przedsiębiorców do KRS lub do ewidencji. W jego miejsce wprowadza kryterium przedmiotowe wielkości przychodów.

Działalność gospodarcza zagranicznych firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK