| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zagraniczne firmy bez wpisu do KRS

Zagraniczne firmy bez wpisu do KRS

Przedsiębiorcy z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogli na terytorium Polski czasowo świadczyć usługi bez konieczności wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS i do ewidencji działalności gospodarczej.

- Zmiana polegać będzie zatem na uzyskaniu prawa do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski na zasadach Traktatu albo w przepisach umów o świadczenie usług, bez konieczności utworzenia formy organizacyjno-prawnej wymaganej przez polskie prawo oraz bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS albo do ewidencji działalności gospodarczej - wyjaśnia Jarosław Chojnacki.

- Pewna grupa usług zapewne jednak nadal zostanie wyłączona ze świadczonych w nowy swobodny sposób, ponieważ nie są objęte dyrektywą usługową - przypomina Andrzej Arendarski.

Projekt wprowadza też zmiany w zakresie wpisu do KRS przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Zakłada, że będą oni mieć taki obowiązek, jeśli ich przychody netto w każdym z dwóch ostatnich lat osiągnęły wartość co najmniej 800 tys. euro. Wiąże się tym obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i jednoczesne wykreślenie tych przedsiębiorców z ewidencji. Obecnie taki obowiązek mają wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli spółka przekroczy takie przychody.

Zdaniem ministerstwa nie ma uzasadnienia, aby jedni przedsiębiorcy - osoby fizyczne (działający w formie spółki cywilnej) byli zobligowani do wpisu do KRS, a przedsiębiorcy indywidualni w tych samych okolicznościach takiego obowiązku nie mieli.

- Rozwiązanie to jest uzasadnione tym, że przedsiębiorcy, którzy przekroczyli wskazaną granicę przychodów, kwalifikują się na ogół ze względu na stan zorganizowania działalności i potencjał produkcyjny lub usługowy bardziej do KRS niż do ewidencji - zgadza się Andrzej Arendarski.

Tym samym projekt odchodzi od kryterium formy prawnej, która obecnie decyduje o kwalifikacji przedsiębiorców do KRS lub do ewidencji. W jego miejsce wprowadza kryterium przedmiotowe wielkości przychodów.

Działalność gospodarcza zagranicznych firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK