| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy będą zatrudniać nowych pracowników

Firmy będą zatrudniać nowych pracowników

Blisko 30 proc. pracodawców działających w Polsce zamierza zwiększyć jeszcze w tym półroczu zatrudnienie.


Aż 52 proc. pracodawców z sektora budowlanego deklaruje wzrost zatrudnienia w II kwartale tego roku - wynika z Barometru Perspektyw Zatrudnienia w Polsce przeprowadzonego przez firmę Manpower.

Nie jest to zaskakujące. Już od kilkunastu miesięcy pracodawcy z tej branży wskazują, że mimo iż chcą zatrudniać pracowników, wciąż mają problem ze znalezieniem pracowników.

- Problemem nie jest to, aby zatrudnić do pracy jakąkolwiek osobę. Ważne jest, aby miała odpowiednie kwalifikacje - mówi Jarosław Bartosiński, szef firmy budowlanej Budox z Tykocina.

Jak dodaje, tylko nieliczni spośród bezrobotnych mają umiejętności poszukiwane w danej branży czy choćby w danym regionie przez pracodawców.

- Często zdarza się, że pracodawca na przykład z Pomorza szuka wykwalifikowanych spawaczy, a znaleźć ich może dopiero w okolicach Przemyśla. Nie jest jednak w stanie zapłacić im tyle, aby opłaciło im się ściągnąć ze sobą do nowego miasta rodzinę - podkreśla Mirosław Witold, właściciel przedsiębiorstwa Muratex z Grudziądza.

Zatrudnianie nowych pracowników deklaruje także 37 proc. przedsiębiorców z sektora kopalni i przemysłu wydobywczego oraz 34 proc. z handlu detalicznego i hurtowego.

- Już teraz z ofert prasowych zamieszczanych w prasie wynika, że bardzo wiele firm poszukuje handlowców czy specjalistów sprzedaży - mówi Joanna Rutkowska z firmy Personal.

Dodaje, że są oni w stanie zapłacić im o nawet 30 proc. więcej niż jeszcze rok temu. W jej przekonaniu tendencja wzrostu płac może się jeszcze utrzymać przez rok. Później nastąpi stabilizacja płac.

Jak wynika z prezentowanego podczas wczorajszej konferencji prasowej badania, bardzo optymistyczne plany zwiększenia zatrudnienia w II kwartale 2008 r. mają pracodawcy ze wszystkich regionów Polski. Aż 35 proc. szefów firm deklarujących wzrost zatrudnienia pochodzi z regionów Południowo-Zachodniego i Północnego, obejmujących województwa: dolnośląskie, opolskie oraz kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie.

Zatrudniać nowych pracowników nie będą raczej pracodawcy z regionu Północno-Zachodniego, czyli z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Jednocześnie 58 proc. wszystkich przedsiębiorców deklaruje, że nie będzie zmieniać obsady kadrowej w firmie w ciągu najbliższego kwartału.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK