| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > O 20 mld zł więcej inwestycji niż rok temu

O 20 mld zł więcej inwestycji niż rok temu

Polskie firmy w 2008 roku przeznaczą na inwestycje 155 mld zł - wynika z prognoz GP. Mimo wzrostu stóp procentowych, bankowcy nie widzą spadku popytu na kredyty dla firm. Podwyżka stóp o jeszcze 1 pkt proc. może ograniczyć opłacalność niektórych inwestycji.

Ale prezes Pfleiderera przyznaje, że z niepokojem patrzy na prognozy podwyżek stóp.

- Jeżeli się okaże, że stopy wzrosną jeszcze o 50-75 pkt bazowych, to jeszcze nie byłoby tak źle. Nasze projekty więcej by kosztowały, ale mają nadal dość atrakcyjną stopę zwrotu. Wzrost stóp o ponad 100 pkt bazowych byłby dla nas już poważnym problemem z punktu widzenia opłacalności inwestycji - uważa.

Przedsiębiorcy dostrzegają także jednak realia gospodarcze i zagrożenia związane z nadmiernym wzrostem cen.

- Trzeba pamiętać, że RPP też nie działa w oderwaniu od realiów gospodarki i podnosi stopy, gdy rośnie zagrożenie wzrostem cen. Kwestia stłumienia inflacji jest też ważna i korzystna dla przedsiębiorców, szczególnie w długim terminie - mówi Marek Kamiński, dyrektor finansowy spółki Swarzędz.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Z ostatniego raportu NBP o stanie koniunktury, obejmującego IV kwartał 2007 roku, wynika, że największą przeszkodą dla firm były wahania kursu walutowego (wskazywane przez 15 proc. respondentów), na kolejnych miejscach znajdowały się: brak wykwalifikowanych pracowników (11,7 proc. wskazań) i wzrost cen surowców i materiałów (11,3 proc.). W porównaniu z ostatnim kwartałem 2006 roku wzrosła uciążliwość takich barier, jak presja płacowa oraz ceny surowców i materiałów. Mniejszą przeszkodą okazywały się duża konkurencja, zmiany podatków i przepisów, a także brak płynności. Natomiast w przypadku wzrostu stóp procentowych odsetek przedsiębiorców wskazujących to jako barierę był najniższy (na koniec 2006 roku - 0,8 proc., a na koniec 2007 roku - 3,0 proc.).

Prognozy inwestycji i stóp procentowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

miroslaw.kuk@infor.pl

OPINIE

DARIUSZ FILAR

członek RPP

Analizując sprawę rosnących stóp procentowych i skłonności do inwestowania przez przedsiębiorców, trzeba pamiętać o kilku aspektach. Po pierwsze, z badań wynika, że ponad 70 proc. przedsiębiorstw finansuje inwestycje ze środków własnych. Widać zatem, że kredyt i jego cena nie mają decydującego znaczenia dla decyzji o inwestycjach. Ponadto wiele dużych firm korzysta z możliwości zaciągania kredytów za granicą, np. w Wielkiej Brytanii. Ale nawet wtedy, biorąc pod uwagę wysokość stóp w Wielkiej Brytanii i w Polsce, widać, że nie zawsze jest to dużo atrakcyjniejsze rozwiązanie. Wreszcie pozostaje sprawa fundamentalna - nawet jeżeli stopy procentowe są wyższe, to czy nie jest to lepsze wyjście niż wzrost inflacji? Wydaje się, że przedsiębiorcy wolą działać w warunkach niższej inflacji, bo szybkie tempo wzrostu cen niesie ze sobą wiele problemów: np. obserwowaną obecnie w Polsce presję płacową.

ŁUKASZ TARNAWA

główny ekonomista PKO BP

Trudno dostrzec jednoznaczne przełożenie między zacieśnianiem polityki pieniężnej a skłonnością firm do przeprowadzania inwestycji. W przypadku firm z kapitałem zagranicznym kwestia praktycznie w ogóle nie istnieje, bo takie przedsiębiorstwa albo reinwestują zyski, albo też korzystają z finansowania poprzez firmy matki w krajach o nierzadko niższym oprocentowaniu niż w Polsce. Jeżeli chodzi o firmy z kapitałem rodzimym, to po bolesnej restrukturyzacji z początku dekady, dopiero od około dwóch lat widać większą skłonność małych i średnich przedsiębiorstw do inwestowania. Stopy rosną dopiero od roku, więc jest możliwość, że zwiększy się wrażliwość kredytobiorców na wzrost oprocentowania. Druga kwestia, która może utrudnić firmom inwestowanie za pomocą kredytu, to rosnące marże bankowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK