| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > O 20 mld zł więcej inwestycji niż rok temu

O 20 mld zł więcej inwestycji niż rok temu

Polskie firmy w 2008 roku przeznaczą na inwestycje 155 mld zł - wynika z prognoz GP. Mimo wzrostu stóp procentowych, bankowcy nie widzą spadku popytu na kredyty dla firm. Podwyżka stóp o jeszcze 1 pkt proc. może ograniczyć opłacalność niektórych inwestycji.

- Na pytanie, dlaczego nie rozpoczęliśmy inwestycji, zaledwie 4,5 proc. badanych firm odpowiedziało, że wynikało to z braku dostępu do kredytu. A to nie musi oznaczać od razu, że jest to kwestia tylko wysokości oprocentowania, może to oznaczać spodziewane problemy w przebrnięciu procedury bankowej - dodaje.

W zgodnej opinii bankowców dotychczasowa skala podwyżek nie zmieniła nastawienia klientów do kredytów dla firm.

- W przypadku dużych firm nie ma liniowej korelacji między zmianami stóp procentowych a popytem na kredyty. Marże są i tak dość niskie, produkty kredytowe dla korporacji mają skomplikowaną strukturę, często kredyt dla korporacji jest przedmiotem indywidualnej umowy. Dodatkowo duże przedsiębiorstwa mogą zabezpieczać się przecież przed ryzykiem zmiany stopy procentowej, podobnie jak zabezpieczają się np. przed zmianą wartości waluty - mówił Łukasz Piasta.

- Nie widzimy spadku popytu na kredyty inwestycyjne, co wynika z ciągle niskiego udziału kosztów finansowania w kosztach firm ogółem. Nie można więc powiedzieć, że rosnące stopy procentowe już zniechęcają firmy do inwestowania - dodaje Joanna Helmans, odpowiedzialna w Rai- ffeisen Banku za obsługę kredytową korporacji.

Jak tłumaczy Łukasz Piasta, wrażliwość na zmiany stopy procentowej zmienia się wraz ze specyfiką klienta.

- Ogólnie z produktami bankowymi jest tak, że na zmianę stopy procentowej najbardziej uwrażliwione są bankowe produkty detaliczne, potem z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a dopiero potem korporacyjne. Choć i tak dopóki zmiany oprocentowania nie są drastyczne, to małe podwyżki stóp nie są w stanie zmienić decyzji o wzięciu kredytu - stwierdza.

Sektor małych i średnich firm, który w przeciwieństwie do dużych, należących często do zagranicznych przedsiębiorstw, dopiero od niedawna inwestuje, ale nadal rzadko posługuje się kredytem inwestycyjnym.

- Nie widzimy jeszcze wpływu rosnących stóp procentowych na zapotrzebowanie na kredyty dla mikroprzedsiębiorstw, ale trzeba pamiętać, że tak małe firmy potrzebują głównie finansowania obrotowego, a dużo rzadziej korzystają z kredytów inwestycyjnych - mówi Tomasz Gąsiorowski, odpowiedzialny za segment małych przedsiębiorstw w Raiffeisen Banku.

Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek, nawet jeżeli stopy wzrosną, to nadal nie będzie to decydujący czynnik dla firm myślących o zwiększeniu inwestycji.

- Nie sądzę, by przedsiębiorcy zaczęli nagle zwracać większą uwagę przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach na wysokość stopy procentowej. Polskie firmy zaczynają dostrzegać inne formy finansowania: leasing, fundusze inwestycyjne, emisje papierów wartościowych czy wreszcie środki unijne - ocenia ekspert Lewiatana.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK