REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małym firmom Unia sfinansuje nawet 90 proc. kosztów szkolenia pracowników

Jolanta Góra

REKLAMA

Wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego na projekty podnoszące kwalifikacje pracowników zależy od rodzaju szkolenia i wielkości firmy. Większą pomoc otrzymają małe i średnie firmy.

Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego będzie pokrywała do 80 proc. kosztów szkoleń o charakterze ogólnym dla mikro, małych i średnich firm. Dla dużych przedsiębiorców ten próg wynosi maksymalnie 60 proc.

REKLAMA

Dotacje do szkoleń specjalistycznych są znacznie niższe. W ich przypadku małe i średnie firmy mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy do 35 proc. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa to takie, w których liczba pracowników nie przekracza 250 osób, roczny obrót wynosi 50 mln euro i/lub roczny bilans 43 mln euro.

Preferencje dla ogólnych

REKLAMA

Szkolenia ogólne, teoretyczne lub praktyczne pozwalają zdobyć kwalifikacje przydatne nie tylko u aktualnego pracodawcy. Oznacza to, że mogą być wykorzystane nie tylko w danej firmie, ale także u innych przedsiębiorców lub w innych obszarach działalności.

Natomiast szkolenie specjalistyczne jest bezpośrednio związane z zajmowanym lub przyszłym stanowiskiem pracy danej osoby. Wiedza zdobyta podczas takiego szkolenia nie może być zatem wykorzystana przez pracownika w innej firmie. Za takie szkolenie można na przykład uznać kurs obsługi specjalistycznego programu komputerowego, opracowanego wyłącznie na potrzeby danej firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyjaśnia, że specjalistyczny charakter szkolenia sprawia, że przedsiębiorstwo, podnosząc kwalifikacje pracownika, staje się bardziej konkurencyjne w stosunku do innych firm działających w danej branży albo w danym sektorze. Tym samym zagraża to równowadze wymiany handlowej na wspólnym rynku. Dlatego na takie szkolenia przyznawana jest niższa pomoc.

Może się jednak zdarzyć, że projekt będzie zawierał elementy szkolenia specjalistycznego i ogólnego. Ministerstwo wyjaśnia, że w takim przypadku całe szkolenie będzie uznane za specjalistyczne.

Bonus za położenie

Dotacja w ramach POKL może być dodatkowo zwiększona o 10 pkt proc. Stanie się tak, gdy firma szkoli osoby w tzw. gorszym położeniu. W takim przypadku mała firma, organizując szkolenie ogólne, pokrywa jedynie 10 proc. wydatków. Do pracowników znajdujących się w gorszym pozłożeniu zalicza się:

• osoby, które nie ukończyły 25 lat, a przed podjęciem pracy w firmie wysyłającej je na szkolenie nie pracowały i nie prowadziły działalności gospodarczej,

• osoby zatrudnione w firmie, która wysyła je na szkolenie, nie dłużej niż na sześć miesięcy, które przed podjęciem tej pracy były bezrobotne przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy,

• osoby pozostające bez zatrudnienia i nieprowadzące własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 36 miesięcy poprzedzających dzień zatrudnienia w firmie wysyłającej na szkolenie,

• osoby, które ukończyły 45 lat, mające wykształcenie co najwyżej średnie,

• osoby niepełnosprawne.

Firma ze strategią

Największą szansę na dofinansowanie będą mieli pracodawcy, którzy już od dłuższego czasu prowadzą w swoim przedsiębiorstwie politykę szkoleniowo-doradczą.

Dlatego do momentu ogłoszenia pierwszych konkursów dla firm (w ramach tzw. Poddziałania 8.1.1) warto dokładnie przeanalizować potrzeby szkoleniowe swoich pracowników.

Projekt ubiegający się o dotacje powinien bowiem nie tylko spełniać cele i założenia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ale również odpowiadać na udokumentowane potrzeby pracowników. Tylko bowiem uzasadnione szkolenia mogą zwiększyć konkurencyjność firmy.

WYDATKI KWALIFIKOWANE

Dofinansowanie w POKL przysługuje tylko do tzw. wydatków kwalifikowalnych. Są to udokumentowane, faktycznie poniesione wydatki niezbędne do realizacji projektu, zgodnie z zatwierdzonym budżetem projektu. Do kosztów niekwalifikowalnych należą m.in. podatek VAT, jeśli podlega zwrotowi lub odliczeniu oraz składki na Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach wynagrodzeń personelu. Planowane w ramach projektu wydatki muszą być przedstawione w formie budżetu zadaniowego (koszty bezpośrednie).

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA