| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Naruszenie prawa do firmy rozstrzyga sąd powszechny

Naruszenie prawa do firmy rozstrzyga sąd powszechny

W postępowaniu rejestracyjnym nie można podnosić argumentów za unieważnieniem przeciwstawionego znaku.


Urząd Patentowy wydał 13 listopada 2006 r. decyzję, w której odmówił rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego Atrium Nieruchomości na rzecz warszawskiej spółki Atrium-Nieruchomości. Decyzję uzasadnił spełnieniem przesłanek z art. 132 ust. 2 pkt 2 prawa własności przemysłowej - znak jest podobny do wcześniej zarejestrowanego na rzecz Andrzeja Tokarskiego, prowadzącego działalność pod nazwą Atrium Biuro Obrotu Nieruchomościami, znaku słownego Atrium. Jednorodzajowość oznaczanych usług nie budzi wątpliwości: Atrium zarejestrowano w klasie 36 według klasyfikacji nicejskiej, Atrium Nieruchomości zgłoszono w klasach 35, 36 i 42. Istnieje więc ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd.

W marcu zeszłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie skargę Atrium-Nieruchomości oddalił podzielając argumenty UP, że w obu znakach dominuje człon atrium, który decyduje o ich istocie, a grafika w Atrium Nieruchomości - przedstawiająca dach nad słowem atrium - jest niedystynktywna i jedynie podkreśla rodzaj świadczonych usług.

W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego Atrium-Nieruchomości zarzuciła wyrokowi obrazę prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przez oparcie oceny legalności decyzji UP jedynie na rozstrzygnięciach zawartych w uzasadnieniu tej decyzji. Zarzut prawa materialnego opierał się na błędnej jakoby wykładni art. 132 ust. 2 pkt 2 p.w.p. przez przyjęcie, że podobieństwo części znaku zgłoszonego do znaku przeciwstawionego jest podobieństwem kwalifikowanym spełniającym przesłankę wspomnianego przepisu.

Spółka podniosła, że w usługach pośrednictwa w obrocie nieruchomościami klienci są szczególnie uważni i wymagający i nie istnieje możliwość wprowadzenia ich w błąd, tym bardziej że sporne oznaczenia nie występują na żadnych towarach. Występują jedynie na szyldach, dokumentach, papierach firmowych, umowach. Zdaniem Atrium-Nieruchomości WSA nie zbadał również przesłanki, że znak Atrium w ogóle nie powinien zostać zarejestrowany. Spółka Atrium-Nieruchomości powstała bowiem wcześniej niż Atrium Biuro Obrotu Nieruchomościami, a więc to drugie naruszyło prawo skarżącej do firmy. Według zaś spółki, znak firmowy w dziedzinie usług jest tym samym co znak towarowy - właśnie dlatego, że nie są nim oznaczone żadne towary.

NSA nie podzielił tej argumentacji i skargę oddalił. Zdaniem sądu, usługa jest również towarem, a WSA zastosował prawidłową wykładnię art. 132 ust. 2 pkt 2 p.w.p. Porównał oba znaki w całości i zwrócił uwagę na dominujący element, czego konsekwencją musiała być odmowa udzielenia prawa ochronnego na znak późniejszy. Według NSA nie można się też zgodzić z zarzutem, że WSA nie uwzględnił całości dowodów i nie wziął pod uwagę, że znak Atrium narusza prawo do firmy Atrium-Nieruchomości. Sąd pierwszej instancji - stwierdził NSA - odniósł się do tego zarzutu i trafnie zauważył, że problemem naruszania firmy powinien się zająć sąd powszechny. Wreszcie argument, że Atrium nie powinien zostać zarejestrowany, nadaje się do postępowania o unieważnienie znaku innego podmiotu, a nie o rejestrację własnego.

Sygn. akt II GSK 388/07

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK