| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opodatkowane są tylko wyroby z załącznika

Opodatkowane są tylko wyroby z załącznika

Nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym wyrób akcyzowy, który nie został wymieniony w załącznikach numer 1 i 2 do ustawy o podatku akcyzowym.


Z wyroku WSA w Warszawie wynika, że oleje opałowe oznaczone symbolem PKWiU 24.14.73-6790 nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. W przypadku powyższego wyrobu nie ma zatem zastosowanie art. 62 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2004 r. nr 29 poz. 257 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że olejami opałowymi w rozumieniu ustawy są z pewnymi wyjątkami również inne wyroby, służące do celów opałowych. Z tego przepisu organy podatkowe wyciągały wniosek, że olej, który wyprodukowała skarżąca spółka, podlega opodatkowaniu akcyzą. Dyrektor izby celnej twierdził, że katalog określony w załączniku nr 1 do ustawy nie jest katalogiem zamkniętym, dlatego do wyprodukowanego przez spółkę oleju należy stosować dyspozycję z art. 62 ust. 2 ustawy. Decydujące jest to, w jakim celu olej został wyprodukowany. Skoro miał to być olej opałowy, należało go opodatkować jako wyrób zharmonizowany.

Z tym stanowiskiem nie zgodził się podatnik, któremu rację przyznał sąd. Spółka twierdziła, że nie podlega opodatkowaniu akcyzą wyrób, który nie został wymieniony w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Gdyby przyjąć kryterium celowości wyrobu, to załącznik w ogóle nie byłby potrzebny - przekonywała w skardze skarżąca spółka.

Sąd w wyroku podkreślił, że olej sklasyfikowany jako PKWiU 24.14.73-6790 nie występuje w żadnym z załączników do ustawy, a zatem nie podlega opodatkowaniu. Przepis art. 62 ust. 2 ustawy ma natomiast zastosowanie jedynie do wyrobów określonych w załącznikach.

Podobny wyrok wydał wcześniej WSA w Kielcach (sygn. ak: I SA/Ke 454/07).

Sygn. akt III SA/Wa 1460/07 (niepublikowany)

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »