| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy dyskryminujące pracowników zapłacą 3 tys. zł

Firmy dyskryminujące pracowników zapłacą 3 tys. zł

Zachowania pracodawców, zmierzające do dyskryminowania pracownika w związku z ciążą lub macierzyństwem, będą naruszać ustawę o równym traktowaniu.


ZMIANA PRAWA 

Dyskryminowanie bezpośrednie i pośrednie, molestowanie, zachęcanie innej osoby do naruszenia prawa do równego traktowania lub nakazanie jej naruszenie tego prawa - to tylko niektóre z zakazanych przesłanek dyskryminacyjnych, które zostały wyszczególnione w projekcie ustawy o równym traktowaniu. Projekt ten, przygotowany w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, został właśnie przesłany do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Jego regulacje mają zacząć obowiązywać od 15 sierpnia 2008 r.

Projekt wprowadza zasadę równego traktowania w zakresie świadczenia i dostępu do usług i towarów, bez względu na płeć, rasę oraz pochodzenie etniczne. Zgodnie z nim, osoba, której prawo do równego traktowania zostało naruszone, będzie mogła żądać (na drodze cywilnej) nie tylko zaniechania takich działań i usunięcia ich skutków, ale także odszkodowania lub zadośćuczynienia. Jego wysokość nie będzie mogła być niższa niż minimalne wynagrodzenie (obecnie 1126 zł). Ponadto każdy, kto będzie naruszać zasadę równego traktowania, może zostać ukarany grzywną w wysokości 3 tys. zł.

Osoba, która poczuje się dyskryminowana, będzie jedynie wskazywać fakt naruszenia zasady równego traktowania. To na oskarżonym będzie spoczywać obowiązek udowodnienia przed sądem, że jego działanie nie było dyskryminacją.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK