| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej Ukraińców znajdzie pracę w Polsce

Więcej Ukraińców znajdzie pracę w Polsce

1,5 mln Ukraińców osobiście będzie mogło znaleźć pracę w polskich firmach znajdujących się w 50-kilometrowym pasie przygranicznym.

Piotr Paszkowski, rzecznik prasowy MSZ, mówi, że osoba taka może też otrzymać kilkuletni zakaz wjazdu do strefy Schengen. Stanie się tak, jeśli jej dane zostaną umieszczone w systemie SIS, z którego korzystają służby celne w tej strefie.

Podpisana umowa może spowodować dalszy wzrost zainteresowania pracą Ukraińców przez firmy działające w pasie przygranicznym. Obecnie około 10 proc. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi pochodzi od pracodawców z tych rejonów. W styczniu tego roku 7 240 pracodawców złożyło w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom, a ponad 759 oświadczeń pochodziło od pracodawców ze wschodnich województw (warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego).

21,5 tys. Ukraińców chciały zatrudnić polskie firmy w II półroczu 2007 r.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

OPINIA

MAGDALENA SWEKLEJ

departament migracji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Umowa o małym ruchu granicznym ma za zadanie ułatwić kontakty w celach kulturalnych, rodzinnych i ekonomicznych, które nie są działalnością zarobkową. Uprawnia ona jednak Ukraińców do przebywania bez wizy w pasie granicznym nawet przez kilka miesięcy. Ułatwi to kontakty między Ukraińcami a polskimi pracodawcami, co może spowodować zwiększenie liczby pracujących Ukraińców w pasie przygranicznym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK