REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej Ukraińców znajdzie pracę w Polsce

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

1,5 mln Ukraińców osobiście będzie mogło znaleźć pracę w polskich firmach znajdujących się w 50-kilometrowym pasie przygranicznym.

Dzięki parafowanej wczoraj przez szefów Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy umowie o małym ruchu granicznym około 1,5 mln Ukraińców będzie mogło legalnie szukać zatrudnienia w Polsce. Umowa umożliwia Ukraińcom mieszkającym w pasie 50 km od granicy z Polską wielokrotne przekraczanie granicy bez wizy, ale nie dalej niż 50 km w głąb Polski.

REKLAMA

- Ukraińcy będą mogli przebywać w Polsce do 90 dni w ciągu pół roku. Po upływie trzech miesięcy będą mogli przyjechać na kolejne 90 dni - mówi Andrzej Krętowski z departamentu konsularnego i Polonii MSZ.

Jednorazowy pobyt nie może jednak trwać dłużej niż 60 dni.

Zdaniem Henryka Michałowicza z Konfederacji Pracodawców Polskich umowa o małym ruchu granicznym ułatwi Ukraińcom kontakty z polskimi pracodawcami.

- Osoba poszukująca pracy, na przykład w rolnictwie czy sadownictwie, będzie mogła osobiście przekonać pracodawcę do siebie i doprowadzić do zatrudnienia - mówi Henryk Michałowicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Umowa nie ma jednak formalnego wpływu na obowiązujące zasady zatrudniania cudzoziemców zza wschodniej granicy. Od 1 lutego obywatele państw graniczących z Polską, czyli Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, mogą pracować w Polsce przez sześć miesięcy w ciągu roku bez pozwolenia na pracę.

- Warunkiem zatrudnienia Ukraińca jest złożenie przez pracodawcę w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia mu pracy - mówi Marcin Kulinicz, naczelnik Wydziału Polityki Migracyjnej w departamencie migracji w MPiPS.

Z promesą zatrudnienia Ukrainiec udaje się do polskiego konsulatu i na tej podstawie otrzymuje wizę pozwalającą mu na wjazd do Polski. Obywatele państw, z którymi sąsiadujemy na wschodzie, mogą obecnie ubiegać się o dwa rodzaje wiz: schengeńską i narodową. Pierwsza kosztuje 35 euro i uprawnia do podróżowania po całej UE. Jest wydawana maksymalnie na 90 dni. Wiza narodowa kosztuje 75 euro, jest wydawana na okres powyżej 90 dni i uprawnia do pobytu jedynie w Polsce. Ta właśnie wiza jest przeznaczona dla osób legalnie pracujących.

Ukraińcy zgodnie z postanowieniami umowy o małym ruchu granicznym otrzymają zamiast wiz plastikowe karty ważne dwa lata. Zapłacą za nie 20 euro.

- Taka osoba sama musi się kontrolować, żeby nie przekroczyć pasa przygranicznego - mówi Mirosław Gryta, konsul kierujący działem wizowym we lwowskim konsulacie.

Ukrainiec, który wyjedzie do miejscowości położonej dalej niż 50 km od granicy, może zostać deportowany. Stanie się tak, jeśli policja zatrzymałaby go na przykład w Lublinie.

REKLAMA

Piotr Paszkowski, rzecznik prasowy MSZ, mówi, że osoba taka może też otrzymać kilkuletni zakaz wjazdu do strefy Schengen. Stanie się tak, jeśli jej dane zostaną umieszczone w systemie SIS, z którego korzystają służby celne w tej strefie.

Podpisana umowa może spowodować dalszy wzrost zainteresowania pracą Ukraińców przez firmy działające w pasie przygranicznym. Obecnie około 10 proc. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi pochodzi od pracodawców z tych rejonów. W styczniu tego roku 7 240 pracodawców złożyło w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom, a ponad 759 oświadczeń pochodziło od pracodawców ze wschodnich województw (warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego).

21,5 tys. Ukraińców chciały zatrudnić polskie firmy w II półroczu 2007 r.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

OPINIA

MAGDALENA SWEKLEJ

departament migracji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Umowa o małym ruchu granicznym ma za zadanie ułatwić kontakty w celach kulturalnych, rodzinnych i ekonomicznych, które nie są działalnością zarobkową. Uprawnia ona jednak Ukraińców do przebywania bez wizy w pasie granicznym nawet przez kilka miesięcy. Ułatwi to kontakty między Ukraińcami a polskimi pracodawcami, co może spowodować zwiększenie liczby pracujących Ukraińców w pasie przygranicznym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA