| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Leasing: nowy sprzęt za 45 mld zł

Leasing: nowy sprzęt za 45 mld zł

Droższe kredyty przyniosły większe zainteresowanie ofertą leasingową. Według szacunków GP w tym roku ten rynek wzrośnie o 30-40 proc. Udział leasingu w inwestycjach w polskiej gospodarce wzrósł do 17,3 proc.

Jednak za pomocą leasingu można nabywać tylko maszyny i pojazdy większej wartości - zwykle od 50 tys zł. Duża dowolność obowiązuje natomiast przy wyborze waluty, w jakiej określane są raty leasingowe. Zwykle firmy transportowe korzystają z euro lub franka. To samo dotyczy przedsiębiorców eksportujących do strefy euro.

- Indywidualny, szczególnie nieduży przedsiębiorca, kupując dobra inwestycyjne z kredytu, na pewno nie wynegocjuje równie dobrych warunków jak firma leasingowa, która jest stałym, wieloletnim klientem danego sprzedawcy. Z tego samego powodu biorąc samochód w leasingu można np. otrzymać niższe stawki za ubezpieczenie - mówi Andrzej Sugajski.

Biorąc pod uwagę atrakcyjność leasingu dla przedsiębiorców, to nawet ewentualne zmniejszenie poziomu tempa inwestycji nie musi oznaczać spadku popytu na usługi leasingowe.

LEASING CZY KREDYT BANKOWY

Zalety leasingu:

Korzyści podatkowe (zaliczenie maksimum wydatków do kosztów uzyskania przychodu)

Proste procedury - m.in. formalności (właścicielem kupowanego dobra pozostaje firma leasingowa).

Po zakończeniu umowy leasingowej nie musimy martwić się o sprzedaż leasingowanego produktu (możemy go kupić lub zdecydować się na leasing nowego produktu).

Leasing nie zmniejsza zdolności kredytowej - można wziąć kredyt na inny produkt.

Zalety kredytu:

Zwykle jest on tańszy - dla firm, które nie szukają dodatkowych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Środki trwałe, które charakteryzują się trudną zbywalnością, łatwiej skredytować niż wziąć w leasing (jeśli mamy odpowiednie zabezpieczenie kredytowe).

Kredyt odnawialny w rachunku firmowym jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy środków na bieżącą działalność.

Firmy z długą i dobrą historią kredytową mogą się spodziewać minimalnych formalności przy uzyskiwaniu kredytu.

Polski rynek leasingu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

OPINIE

RADOSŁAW BONIECKI

dyrektor zarządzający Uniwersal Leasing w EFL

Firmy leasingowe mogą sfinansować różne środki trwałe: samochody osobowe i ciężarowe, wyposażenie biur, specjalistyczne maszyny, linie technologiczne, maszyny budowlane, nieruchomości. Przy leasingu samochodu wystarczą dokumenty rejestrowe firmy, oświadczenie o zarobkach i wpłata własna w wysokości 10-30 proc. Dla stałych klientów może wynosić nawet 0 proc. Formalności można załatwić w 24 godziny. Prościej i szybciej można podpisać umowę leasingową niż otrzymać kredyt bankowy. Wymagamy mniej dokumentów niż w banku, a raty i ubezpieczenie zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu.

MARIUSZ KURZAC

członek zarządu ING Lease

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru kredytu bądź leasingu są kwestie podatkowe. Pamiętajmy, że decydując się na finansowanie przez kredyt bankowy, kosztem podatkowym będą odsetki oraz amortyzacja przedmiotu finansowania. Jeżeli chodzi o leasing, to przy wyborze wariantu operacyjnego kosztem będą raty leasingowe. W większości przypadków leasing pozwala na szybszą niż zakup na kredyt amortyzację środka trwałego. W związku z tym raty leasingowe, będące kosztem uzyskania przychodów, będą wyższe niż miesięczne odpisy amortyzacyjne, więc obniży się podstawa opodatkowania oraz wysokość podatku do zapłaty przez firmę.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK