| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Słaby dolar bije w wyniki firm

Słaby dolar bije w wyniki firm

Słaby dolar i niepewne warunki gospodarcze sprawiają, że spółkom paliwowym będzie trudno powtórzyć wyniki z 2007 roku.

Ceny ropy biją rekordy, a na nowojorskiej giełdzie za surowiec płacono ponad 103 dol. za baryłkę. Jednocześnie pojawiają się coraz większe różnice w prognozach ekspertów co do rozwoju sytuacji na rynku surowców. Część z nich oczekuje spadków cen ropy w okolice 80-90 dol., inni prognozują, że może ona sięgnąć 120 dol. Dlatego zapytaliśmy analityków o prognozy dla spółek. Ich zdaniem, ten rok nie będzie łatwy zarówno dla PKN Orlen, jak i Grupy Lotos.

- O ile marże rafineryjne i różnica w cenie ropy Brent i Ural nie są takie złe, to kurs dolara bije kolejne rekordy, co negatywnie wpływa na wyniki - mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Jeśli dolar dalej się będzie się osłabiał, to rafinerie mogą mieć problem z zyskami. Grupa Lotos zabezpieczyła kurs dolara na cały rok w grudniu 2007 r. przy poziomie ok. 2,5 zł/USD.

- Od strony gotówkowej nie odczuje silnie ewentualnego dalszego osłabienia się amerykańskiej waluty - mówi analityk DI BRE Banku.

Orlen zabezpiecza przepływy w krótkim terminie, nie otwierając pozycji na cały rok.

- W przypadku Grupy Lotos będziemy mieli pytanie, ile wynik będzie niższy od tego z 2007 roku. Czy zysk będzie niższy o 50 czy tylko o 40 proc? Jeśli chodzi o Orlen, jest możliwość poprawy, zwłaszcza jeśli warunki makroekonomiczne będą sprzyjające - ocenia Paweł Burzyński z DM BZ WBK.

Podobne zdanie ma na ten temat Waldemar Maj, wiceprezes ds. finansów PKN Orlen.

- Jeśli otoczenie rynkowe nie zmieni się istotnie, to wyniki powinny się poprawić - ocenia wiceprezes Orlenu.

Zastrzega jednak, że dalsze umocnienie złotego oraz ewentualny spadek cen ropy naftowej wpłynęłyby negatywnie na wyniki spółki. Choć w tym roku moce produkcyjne, a co za tym idzie i sprzedaż Orlenu, wzrosną o 20 proc., to jednak koncern planuje też kolejne przestoje remontowe w grupie.

- Pojawią się też dodatkowe koszty wprowadzania biopaliw. Może też nie być tak dużych efektów przeszacowania wyników, które w 2007 roku zwiększyły wynik Orlenu o ponad 1 mld zł - podkreśla Kamil Kliszcz.

- Wyniki poprawia segment petrochemiczny, jednak i tu marże powoli zaczynają maleć - dodaje.

Krystian Pater, członek zarządu Orlenu ds. produkcji, przyznaje, że zaplanowane na ten rok przestoje remontowe instalacji produkcyjnych w ramach grupy PKN Orlen wpłyną na wyniki segmentów petrochemicznego i chemicznego. W marcu w Płocku przewidziany jest postój instalacji hydroodsiarczania olejów napędowych, a następnie części próżniowej instalacji hydroodsiarczania gudronu. Właściwy remont generalny tej ostatniej instalacji będzie miał miejsce na przełomie lata i jesieni tego roku.

 Wyniki spółek paliwowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF GRAD, MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

gp@infor.pl

OPINIA

SZYMON ARASZKIEWICZ

analityk e-petrol

Zarówno ceny, jak i marże w długim okresie będą zależne od sytuacji gospodarczej. Obecna wysoka cena ropy wynika nie tyle z samych fundamentów dla sektora naftowego, ale z głębszych czynników (np. słabego kursu dolara amerykańskiego). Osłabienie gospodarcze w USA i w innych krajach może odbić się negatywnie na popycie na ropę i paliwa, a tym samym na cenach. Warto jednak obserwować, jak zachowają się rynki kapitałowe i walutowe, bo w ostatnim czasie to one wyznaczały głównie kierunek notowań surowca.

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK