| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Etykieta wyrobu musi być zgodna z prawdą

Etykieta wyrobu musi być zgodna z prawdą

W razie kolizji między Polską Normą a bezpieczeństwem produktu pierwszeństwo ma bezpieczeństwo, a nie metodyka badania towaru.


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostateczną decyzję, w której nakazał przedsiębiorcy prowadzącemu działalność pod firmą Elgotech ostrzeżenie konsumentów ogłoszeniami w prasie ogólnopolskiej o zagrożeniu powodowanym przez jego produkt - elektryczne przedłużacze trzygniazdkowe. Zdaniem UOKiK normalnie używane przedłużacze zanadto się nagrzewały, co mogło prowadzić do poparzeń, porażeń prądem, a nawet pożaru. Decyzja została poparta opinią biura badawczego Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz potwierdzającym ją badaniem przeprowadzonym przez biegłego z Politechniki Warszawskiej. Wynikało z nich, że przedłużacze Elgotechu o przekroju 1 mmkw. wytrzymują prąd o natężeniu 10 amperów, a z informacji umieszczonych na etykiecie wynika, że są przeznaczone do prądu 16 amperów.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przedsiębiorca zakwestionował oba badania jako przeprowadzone prądem o zbyt dużym natężeniu. Użyto prądu o natężeniu 16 A, a zgodnie z Polską Normą powinno być najwyżej 12 A. WSA w styczniu zeszłego roku uchylił decyzję prezesa UOKiK. Stwierdził, że druga opinia nie została wydana w wyniku samodzielnego badania, lecz była jedynie sprawdzeniem poprawności pierwszej, a więc UOKiK nie zgromadził wyczerpującego materiału dowodowego.

Na skutek kasacji prezesa UOKiK Naczelny Sąd Administracyjny w październiku uchylił wyrok. Zdaniem sądu WSA błędnie przyjął, jakoby pierwsza opinia musiała być zweryfikowana przez inną jednostkę badawczą. Wystarczy, że będzie możliwa do zweryfikowania - a opinia SEP taka była. Sprawa wróciła do WSA, który tym razem oddalił skargę. Powołał się na wytyczne NSA oraz na to, że obie opinie w sprawie przedłużaczy były jednoznaczne w swych konkluzjach. Zdaniem sądu w razie kolizji między Polską Normą a bezpieczeństwem produktu pierwszeństwo ma bezpieczeństwo, a nie metodyka badania. Nieracjonalne byłoby badanie produktu prądem o natężeniu 10 A, gdy producent na etykiecie deklaruje 16 A, a sama nieprawdziwość informacji podanych na etykiecie czyni produkt niebezpiecznym. Zgodnie zaś z art. 10 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów wytwórca ma obowiązek wprowadzać do obrotu wyroby bezpieczne.

Sygn. akt VI SA/Wa 1902/07

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK