| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > VAT: powrót do zwolnienia po roku

VAT: powrót do zwolnienia po roku

Jest już gotowy ministerialny projekt zmian w ustawie o VAT. Powrót do zwolnienia VAT będzie możliwy po roku, a nie jak dziś po trzech latach. Zostanie także zniesiona kaucja gwarancyjna i sankcyjny 30-proc. podatek.

Pojawia się jeszcze jedna wątpliwość, co z podatnikami, którzy wpłacili już kaucję w wysokości 250 tys. zł. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w przepisach przejściowych do projektu. Zgodnie z nimi, kaucja obowiązująca przed dniem wejścia w życie omawianej ustawy będzie podlegać zwrotowi lub zwolnieniu na wniosek podatnika, po upływie 180 dni od dnia złożenia ostatniej deklaracji podatkowej z wykazaną kwotą do zwrotu za okres rozliczeniowy poprzedzający okres rozliczeniowy, w którym wejdzie w życie ustawa nowelizująca, jeżeli kaucja wcześniej nie została zwrócona.

Ponadto kaucja na pisemny wniosek podatnika będzie mogła zostać zwrócona lub zwolniona przed upływem 180 dni, albo będzie można nie składać jej w urzędzie skarbowym, gdy podatnik złoży nowe zabezpieczenie majątkowe, zapewniające pokrycie wypłacanej kwoty zwrotu, przy zachowaniu prawa do zwrotu w ciągu 60 dni.

Kolejne rozwiązanie zaproponowane przez MF dotyczy zniesienia 30-proc. sankcji VAT nakładanej w przypadku niewłaściwego uregulowania przez podatników zobowiązania VAT. Zmiany nastąpią także w przypadku szacowania przez organ podatkowy wartości sprzedaży, w sytuacji gdy przedsiębiorca nie prowadzi ewidencji lub prowadzi ją nierzetelnie i nie można ustalić wielkości sprzedaży. W takiej sytuacji - zgodnie z projektem - naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi, w drodze oszacowania, wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali od niej kwotę podatku. Jeżeli nie będzie można określić przedmiotu opodatkowania, kwota podatku będzie ustalana przy zastosowaniu stawki 22 proc. Dziś istnieje podobny schemat, więc można zapytać, co tu nowego?

Otóż dziś przepis o szacowaniu wartości sprzedaży (art. 109 ustawy o VAT) pozbawia podatnika prawa obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Resort finansów w projekcie zmian do ustawy o VAT ten zakaz likwiduje.

Według Joanny Kanickiej, likwidacja kontrowersyjnej 30-proc. sankcji VAT to bardzo dobre posunięcie. Wiadomo, że kwestia ta budziła wiele kontrowersji z uwagi na uregulowania unijne. Była powodem kierowania zapytań do ETS, a jej utrzymanie groziłoby pogłębianiem się lokalnej dysproporcji uregulowań prawnych wobec polskich podatników w porównaniu z podmiotami zagranicznymi działającymi w UE.

- Proponowana nowelizacja art. 109 ust. 2 ustawy o VAT również powinna cieszyć, bo obecnie w sytuacji szacowania obrotu i zastosowania wobec tego oszacowanego obrotu stawki 22 proc. bez prawa odliczenia podatnik ponosi faktycznie podwójny koszt tego podatku. Propozycja zmienia tę sytuację, dając prawo odliczenia podatku naliczonego podkreśla zasadę neutralności VAT nawet w sytuacji szacowania obrotu - argumentuje Joanna Kanicka.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK