| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > VAT: powrót do zwolnienia po roku

VAT: powrót do zwolnienia po roku

Jest już gotowy ministerialny projekt zmian w ustawie o VAT. Powrót do zwolnienia VAT będzie możliwy po roku, a nie jak dziś po trzech latach. Zostanie także zniesiona kaucja gwarancyjna i sankcyjny 30-proc. podatek.

Również Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy z Dewey & LeBoeuf uważa, że proponowane skrócenie okresu karencji, po którym podatnicy mogą ponownie korzystać ze zwolnienia podmiotowego, należy uznać za dobrą propozycję. Dotychczas przyjęty termin był nadmiernie długi.

- Niezależnie od faktycznego poziomu obrotów w okresie po utracie zwolnienia, podatnicy muszą aż przez trzy lata być podatnikami czynnymi i spełniać wszystkie wymogi formalne, ewidencyjne i w zakresie rozliczeń z tego tytułu. Podobnie jest w przypadku, gdy ustaną przesłanki, które powodowały, że podatnik rezygnował ze zwolnienia dobrowolnie - stwierdza Katarzyna Bieńkowska.

Według naszej rozmówczyni, zmiana, zakładająca możliwość szybszego powrotu do statusu podatnika VAT zwolnionego, wiążąca się ze zmniejszeniem obowiązków administracyjnych, a zatem pewne odformalizowanie działalności z pewnością zostanie pozytywnie przyjęta przez przedsiębiorców prowadzących małe firmy.

Kaucja gwarancyjna w wysokości 250 tys. zł, płacona w celu szybszego odzyskania VAT, zostanie zastąpiona zabezpieczeniem majątkowym, którego wysokość nie będzie przekraczać kwoty wnioskowanego podatku do zwrotu - zakłada projekt MF.

Zabezpieczenie majątkowe będzie mogło być złożone w formie: gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej; poręczenia banku; weksla z poręczeniem wekslowym banku; czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku; papierów wartościowych; depozytu w gotówce.

Od kwoty zwracanego zabezpieczenia nie będą przysługiwały odsetki.

- Zastąpienie kaucji zabezpieczeniem odpowiadającym kwocie zwracanego podatku jest rozwiązaniem zdecydowanie lepszym. Dzisiaj podatnicy niezależnie od wysokości zwrotu muszą wpłacać 250 tys. chcąc uzyskać zwrot w terminie krótszym niż 180 dni - twierdzi Roman Namysłowski, menedżer w Ernst & Young.

Jednak, według naszego rozmówcy, w dalszym ciągu pozostanie do rozstrzygnięcia ważne pytanie, szczególnie po lekturze opinii rzecznika ETS w sprawie C-25/07 (Sosnowska), czy wprowadzenie tak długiego terminu, tj. 180 dni, znajduje uzasadnienie i czy nie narusza to zasady neutralności VAT dla podatników.

- Podatnik jest zmuszony przez ten okres finansować podatek, nawet jeżeli jego zamiary są uczciwe a kwota żądanego zwrotu jest jak najbardziej zasadna. Należałoby raczej usprawnić system weryfikacji zwrotów niż przerzucać na podatników niedoskonałości administracji podatkowej - dodaje Roman Namysłowski.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK