| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koncesje ułatwią inwestycje

Koncesje ułatwią inwestycje

Resort infrastruktury ma już gotowy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi. Wkrótce ma on trafić do uzgodnień międzyresortowych.


ZMIANA PRAWA

Koncesje mają być łatwiejsze do zastosowania i mniej sformalizowane niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne. W najbliższym czasie będzie je można wykorzystać do inwestycji związanych z organizacja Euro 2012. Dotąd podmioty publiczne wielokrotnie wykorzystywały instytucję koncesji na roboty budowlane z prawa zamówień publicznych do współpracy z przedsiębiorcami. Nie mogły jednak realizować koncesji na usługi.

- Projekt kompleksowo reguluje całą problematykę koncesji, czyli zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i usługi. Proponowane zmiany nawiązują do regulacji dyrektyw unijnych oraz do zasad ogólnotraktatowych Wspólnoty. Problematyka koncesji na roboty budowlane zostanie przeniesiona z prawa zamówień publicznych do nowej ustawy koncesyjnej przede wszystkim dlatego, że regulacja dotyczącą zamówień ma zbyt sztywny i formalny charakter - wskazuje Andrzej Panasiuk.

Podkreśla, że podobne ustawy koncesyjne obowiązują także we Włoszech, Hiszpanii oraz w Czechach.

W zakresie koncesji na roboty budowlane nowa ustawa będzie uwzględniać postanowienia Dyrektywy 2004/18/WE oraz dotychczasowe regula- cje z prawa zamówień publi- cznych.

- Podmioty publiczne, zwłaszcza samorządy, od lat korzystają z prawa zamówień publicznych, dlatego prościej im będzie stosować regulację, która wywodzi się z procedury zamówieniowej niż zupełnie nowy niesprawdzony instrument prawny - uzasadnia minister.

Natomiast koncesje na usługi resort infrastruktury opracował, opierając się na orzecznictwie ETS i wykładni zasad ogólnotraktatowych.

- W dyrektywach UE koncesje na usługi co prawda zdefiniowano, ale nie przyporządkowano im jakiejś konkretnej procedury. Oznacza to, że państwa członkowskie mają pewną swobodę w tym zakresie - wskazywał minister.

- Inicjatywę resortu infrastruktury oceniam pozytywnie. Ustawa umożliwi zastosowanie koncesji do transakcji dotyczącej świadczenia usług przez partnera prywatnego. Regulacje dotyczące koncesji na roboty budowlane mają zostać przeniesione do ustawy o koncesjach na usługi. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem i bardziej przejrzystym niż pozostawienie tych regulacji w dwóch różnych ustawach - ocenia Agnieszka Ferek, radca prawny z kancelarii Lovells.

Procedura wyboru koncesjonariusza będzie uwzględniać zasady jawności, równości i konkurencyjności. Jednocześnie ma być jednak pozbawiona restrykcji i obostrzeń, które zawiera obecne prawo zamówień publicznych. Będzie miała głównie charakter negocjacyjny.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK