| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wczorajsza podwyżka stóp nie jest ostatnia

Wczorajsza podwyżka stóp nie jest ostatnia

RPP nie czekała do marca i wczoraj podwyższyła stopy o 0,25 pkt proc. W 2008 roku możliwe są jeszcze przynajmniej jedna, dwie podwyżki.


RPP nie chce, by szybko rosnący popyt stał się czynnikiem, który mógłby spowodować podwyższenie się inflacji ponad to, czego musimy oczekiwać, biorąc pod uwagę prawdopodobny wzrost cen żywności - powiedział Andrzej Sławiński, członek RPP.

To druga podwyżka stóp w tym roku o 0,25 pkt proc. Od kwietnia 2007 r. stopy wzrosły już o 1,5 pkt proc.

- Decyzja zapadła prawdopodobnie niewielką większością głosów. Spodziewamy się kolejnej podwyżki w marcu i zakończenia cyklu podwyżek na poziomie 5,75-6,00 proc. - wskazuje Ryszard Petru, główny ekonomista BPH.

- To odzwierciedla obawy inflacji w kolejnych miesiącach. Do końca I półrocza główna stopa wzrośnie do 5,75 proc. - dodaje Agnieszka Decewicz, ekonomistka Pekao.

Ale Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku, pozostaje przy swojej prognozie i oczekuje 6-proc. stopy NBP na koniec roku.

Argumenty za wyższymi stopami wciąż się nie zmieniają: szybko rosnące płace, zatrudnienie, co może przełożyć się na wydłużenie okresu powrotu inflacji do celu RPP, czyli 2,5 proc. z obecnych blisko 4,5 proc. Dodatkowo ostatnie dane o sprzedaży detalicznej (roczny wzrost o ponad 20 proc.) wskazują, że gospodarka nadal będzie się rozwijała w tempie przekraczającym 5 proc.

Wczoraj RPP opublikowała fragment najnowszej, mniej korzystnej, projekcji inflacji.Prognozowane roczne tempo wzrostu cen jest do połowy 2009 r. istotnie wyższe od oczekiwanego w poprzedniej projekcji. Przy założeniu niezmienionych stóp z 50-proc. prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 3,6-4,7 proc. w 2008 roku; 2,6-4,9 proc. w 2009 roku i 2,1-4,8 proc. w 2010 roku.

- To oznacza, że w 2010 roku inflacja wciąż będzie blisko 3,5 proc., czyli górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu RPP - podkreśla Jacek Wiśniewski z Raiffeisen Banku.

Według badań NBP, dynamika PKB z 50-proc. prawdopodobieństwem utrzyma się w przedziale 4,4-5,8 proc. w 2008 roku; 3,5-6,1 proc. w 2009 roku i 3,6-6,9 proc. w 2010 roku.

5,5 proc. wynosi od dziś główna stopa NBP

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Głuchowska

Niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz prawa pracy i ubezpieczeń. Doświadczony trener współpracujący z najlepszymi ośrodkami szkoleniowymi w Polsce. Właściciel firmy AUDITOR zajmującej się doradztwem, weryfikacją i przeglądem stanu dokumentacji prawno-pracowniczej pod kątem zgodności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Od 1998 roku przeszkoliła kilkanaście tysięcy osób, przeprowadzając setki szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK