| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy poczekają na dotacje

Firmy poczekają na dotacje

Na pieniądze z Programu Innowacyjna Gospodarka na razie mogą liczyć tylko naukowcy. Firmy muszą poczekać przynajmniej do końca marca.


Ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nabór wniosków o dotacje w ramach dwóch pierwszych priorytetów Programu Innowacyjna Gospodarka będzie trwał pół roku. Do podziału w konkursach Ministerstwa jest ponad 1 mld zł. Większość trafi do instytucji naukowych i uczelni, więc bezpośrednio nie skorzystają z nich przedsiębiorcy.

- 70 proc. pieniędzy przeznaczamy na inwestycje w modernizację infrastruktury badawczej, resztę na sfinansowanie kluczowych badań naukowych - mówi minister Barbara Kudrycka.

Dodaje, że projekty nie będą oderwane od potrzeb gospodarki.

Resort dostał 2,6 mld euro w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Połowa tych pieniędzy została już rozdzielona w ramach list projektów kluczowych.

Dotacje obejmą 57 projektów. Są wśród nich nowe jednostki badawcze (np. ponad 300 mln zł na utworzenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii przy Politechnice Warszawskiej, ponad 420 mln zł na Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów). Projekty skreślone podczas styczniowej weryfikacji list będą mogły ubiegać się o pieniądze w konkursach.

Według Barbary Kudryckiej pierwsze konkursy na dotacje dla przedsiębiorców zostaną rozpisane pod koniec marca. Chodzi o Działania 1.4 w Programie Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego firmy mogą ubiegać się o unijne dotacje na sfinansowanie badań naukowych. Konkursy rozpisze PARP, której przedstawiciele twierdzą, że rozpoczęcie konkursu pod koniec marca jest realne tylko w przypadku wejścia w życie na początku tego miesiąca odpowiedniego rozporządzenia o przyznawaniu pomocy publicznej, nad którym pracuje resort rozwoju regionalnego.

Więcej: www.mnisw.gov.pl

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »