REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Tylko co ósmy niepełnosprawny przedsiębiorca zgłosił się do PFRON, aby otrzymać refundację składek na ZUS. Zdaniem pracodawców, trzykrotnie wydłużył się czas, jaki trzeba poświęcić na uzyskanie zwrotu opłaconych składek. Resort pracy przygotował już projekt zmiany algorytmu służącego do ustalenia wysokości refundacji.

W styczniu tego roku tylko 5 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców zgłosiło się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, aby ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne. Pozostałe 35-40 tys. albo nie wie o tym, że od 2008 roku musi najpierw opłacić składki w ZUS, a następnie starać się o ich zwrot z PFRON, albo nie chce korzystać z takiej pomocy.

REKLAMA

Od stycznia zmienił się też sposób uzyskiwania pomocy na opłacenie składek do ZUS przez pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. Ich zdaniem, nowe zasady udzielania tej pomocy trzykrotnie wydłużyły procedurę jej przyznawania i podwyższyły koszty zatrudnienia niepełnosprawnych. Dodatkowo od tego roku nie przysługuje już dofinansowanie z PFRON do pensji tych pracowników, którzy są emerytami.

- Zmiany te zniechęcają firmy do zatrudnienia niepełnosprawnych - uważa Jan Zając, przewodniczący Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Zapłacą odsetki

REKLAMA

Od stycznia 2008 r. renciści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Aby uzyskać refundację opłaconych już składek, renciści prowadzący firmę muszą zarejestrować się w Funduszu. Do końca stycznia zrobił to jednak zaledwie co ósmy uprawniony przedsiębiorca. Tylko im będzie przysługiwać refundacja składek opłaconych za styczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Liczba tych, którzy mogą skorzystać z pomocy, powinna być wyższa, dlatego podjęliśmy działania informacyjne, aby jak najwięcej niepełnosprawnych wiedziało o przysługującym im wsparciu - mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.

Niepełnosprawni powinni też zgłosić się do ZUS i złożyć formularz ZUS ZUA, podając jako datę powstania obowiązku ubezpieczeniowego 1 stycznia 2008 r. Zgłoszenia tego należało dokonać do 8 stycznia. Ci renciści prowadzący firmę, którzy nie dopełnili tego obowiązku i nie opłacili należnych od stycznia składek w terminie, będą musieli zapłacić odsetki za zwłokę.

Dłuższa procedura

REKLAMA

Również pracodawcy muszą najpierw zapłacić składki do ZUS za niepełnosprawnych pracowników, a dopiero potem ubiegać się o wypłatę refundacji za dany miesiąc. Wcześniej składki finansowane były przez PFRON i budżet państwa. Teraz składając wniosek o refundację pracodawcy muszą dołączyć do niego także informację m.in. o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i stopniach niepełnosprawności pracowników. Zdaniem POPON po zmianie przepisów procedura ubiegania się o pieniądze z PFRON trzykrotnie się wydłużyła.

- Jeśli w danym zakładzie niektórym pracownikom wypłaca się pensje np. 10 stycznia za grudzień, a pozostałym 31 stycznia za cały ten miesiąc, wówczas pracodawca w jednym miesiącu musi złożyć do ZUS jedną deklarację, ale do PFRON dwie, bo przecież chodzi o wynagrodzenia za dwa różne miesiące - podkreśla Teresa Tyka, księgowa wrocławskiej spółki Grupy Impel, posiadającej status ZPChr.

Pracodawca ubiegający się o refundację i dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych musi wypełnić dwa nowe formularze (INF-U-P i INF-D-P). Jeżeli popełni w nich błędy, nie otrzyma pieniędzy.

- Druki te są bardzo skomplikowane. Jeśli będę starał się o refundację składek, na pewno będę musiał zatrudnić specjalistę ds. rozliczeń, a to podwyższy koszty zatrudnienia - uważa Grzegorz Niechciał, właściciel firmy PEK-System z Warszawy.

- Bez posiadania odpowiedniej aplikacji komputerowej obsługa systemu ubiegania się o refundację w praktyce byłaby dla nas niemożliwa. Koszty takiego oprogramowania ponosi oczywiście firma - mówi Zdzisław Kożuchowicz ze Spółdzielni Inwalidów Simech z Oświęcimia, posiadającej status ZPChr.

O stopniu skomplikowania procedury może świadczyć fakt, że w formularzu INF-U-P błędnie określono algorytm, który służy do wyliczania kwoty pomocy przeznaczonej do wypłaty. W związku z tym resort pracy przygotował już projekt zmiany rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 240, poz. 1754).

Pracodawca musi pamiętać także, że refundacja opłaconych przez niego składek na ZUS będzie wstrzymana, jeśli będzie miał dług wobec PFRON przekraczający kwotę 100 zł.

- Chcieliśmy nawet wpłacać do PFRON określoną kwotę, z której potrącałby on wynikłe zobowiązania wobec funduszu, ale brakuje podstawy prawnej do zastosowania takiego rozwiązania - mówi Teresa Tyka.

Emeryci bez dofinansowań

Do zatrudniania osób niepełnosprawnych nie będzie zachęcać także fakt, że od 1 stycznia 2008 r. pracodawcom przysługuje tylko dofinansowanie do wynagrodzeń tych niepełnosprawnych pracowników, którzy nie są emerytami. Przepisy nie precyzują jednak, w jaki sposób firmy mają zdobyć informację o tym, czy dany pracownik ma ustalone prawo do emerytury.

- Nasi pracownicy składają oświadczenia w tej sprawie - mówi Zdzisław Kożuchowicz.

Jeśli okaże się, że pracodawca pobierał dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnego, który ma prawo do emerytury, będzie musiał zwrócić uzyskaną pomoc, nawet jeśli nie wiedział o tym, że zatrudnia emeryta.

Zmiany w refundacji składek

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA