REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szef nie zwolni po macierzyńskim

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Pracownik, który nie korzysta z urlopu wychowawczego, ale chce pracować krócej, by móc opiekować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.

Zmiana prawa

REKLAMA

Trzeba wprowadzić możliwość ochrony przed zwolnieniem pracowników, którzy nie chcąc wykorzystywać urlopu wychowawczego, zmniejszają wymiar swojego czasu pracy, aby pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad dzieckiem - uważa Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Resort pracy przygotował projekt nowelizacji kodeksu pracy, który m.in. zrównuje prawa pracowników na urlopach wychowawczych z tymi, którzy skracają wymiar czasu pracy, nie korzystając ze wspomnianego urlopu. Ochrona przed zwolnieniem z pracy ma trwać do czasu, gdy danemu pracownikowi przysługiwałby urlop wychowawczy.

Obecnie pracownicy, którzy nie chcą korzystać z urlopu wychowawczego, ale po powrocie z macierzyńskiego skracają wymiar czasu pracy, nie są objęci ochroną.

- Taka regulacja jest dla nich dyskryminująca - twierdzi Wiesław Siewierski z Forum Związków Zawodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według niego zdarzają się sytuacje, że firma musi przeprowadzać redukcję etatów i jako pierwszych zwalnia pracowników pracujących w krótszym wymiarze czasu pracy.

REKLAMA

Eksperci z Krajowej Izby Gospodarczej uważają, że proponowane rozwiązanie, które jest mniej korzystne dla przedsiębiorstw, może uderzyć także w samych pracowników. Ci bowiem, którzy będą wracać do pracy po urlopie wychowawczym i jednocześnie zmieniać pracę, mogą być dla nowych pracodawców mało atrakcyjni, właśnie ze względu na tę gwarantowaną ochronę przed zwolnieniem.

- Trochę ryzykowne będzie zatrudnienie kobiety, która niedawno urodziła dziecko i chce zmienić pracę, bo nie będę mógł przez czas, w jakim będzie ona korzystać z obniżonego czasu pracy, zwolnić jej z pracy, jeśli nie sprawdziłaby się w mojej firmie - twierdzi Paweł Gosztów, właściciel agencji reklamowej Runo.

Dodaje jednak, że zamiast od razu zatrudniać taką kobietę na umowę o pracę, będzie chciał sprawdzić jej umiejętności, podpisując z nią umowę cywilnoprawną. Dopiero gdy będzie miał zaufanie do niej, podpiszą umowę o pracę.

Projekt noweli kodeksu pracy przewiduje jednak ułatwienia dla pracodawców, którzy zatrudnią osoby powracające z urlopu wychowawczego i urlopu macierzyńskiego. Mają być one zwolnione przez 36 miesięcy z obowiązkowego opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za takich pracowników.

REKLAMA

W projekcie jest też propozycja, by zwiększyć wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pozostających na urlopach wychowawczych do kwoty wynagrodzenia przed tym urlopem. Nie mogłoby to jednak przekroczyć 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W okresie przejściowym (od 2009 do 2011 roku) podstawę wymiaru składek miałoby stanowić wynagrodzenie minimalne. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzic otrzymywałby na swoje konta emerytalne w ZUS i OFE prawie 300 zł zamiast 81,98 zł. W opinii ekspertów resortu pracy, taka regulacja uchroni przed dyskryminowaniem (pod względem wysokości przyszłej emerytury) rodziców, głównie kobiet, decydujących się na urlop wychowawczy.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA