| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma może mieć pozycję dominującą

Firma może mieć pozycję dominującą

Przejęcie przez MIH Internet kontroli nad spółką Tradus nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził postępowanie na wniosek MIH Internet - nowo utworzonej spółki należącej do Grupy Naspers, która w 2007 roku nabyła akcje Gadu-Gadu. Wykazało ono, że planowana koncentracja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku. Dlatego prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez MIH Internet kontroli nad spółką Tradus, która dostarcza internetowe platformy sprzedaży konsumenckiej oraz powiązane z tym usługi internetowe w 11 krajach Europy. W Polsce kontroluje między innymi QXL Poland, który jest operatorem portalu aukcyjnego Allegro.

Prezes UOKiK właściwy jest w sprawach koncentracji wówczas, gdy wywołują one skutki na terenie Polski. Natomiast w razie tzw. wymiaru wspólnotowego koncentracji właściwa jest Komisja Europejska. Prezes może wydać zgodę na koncentrację przedsiębiorstw wówczas, gdy na skutek połączenia nastąpi rozwój ekonomiczny lub postęp techniczny, a w dodatku będzie miało to pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną kraju.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Firma może mieć na rynku pozycję dominującą, natomiast nie może jej nadużywać, narzucając nieuczciwe ceny.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »