| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dane o produkcji: bliżej podwyżek stóp

Dane o produkcji: bliżej podwyżek stóp

Styczniowy wzrost produkcji w połączeniu z dwucyfrową dynamiką płac i silnym wzrostem zatrudnienia to kolejny argument za podwyżką stóp.


Rada Polityki Pieniężnej zyska dziś kolejny argument za podwyżką stóp procentowych - oceniają ekonomiści. Wszystko za sprawą produkcji przemysłowej, która w styczniu była ich zdaniem o około 6,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Ekonomiści BRE Banku w komentarzu przed danymi podkreślają brak różnicy w dniach roboczych w ujęciu rocznym.

- Niski poziom nowych zamówień i bardzo wysoki efekt bazy będą oddziaływać w kierunku niskiego odczytu - podkreślają.

W 2007 roku produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 15,6 proc. r/r, a dobra pogoda w I kwartale 2007 r. przełożyła się na dobre wyniki gospodarki i ponad 7-proc. wzrost PKB w I kwartale 2007 r.

- Po piątkowej informacji o wysokim wzroście wynagrodzeń i zatrudnienia umiarkowany wzrost styczniowej produkcji oznaczać będzie kilkunastoprocentowy wzrost jednostkowych kosztów pracy. Tym samym umocni oczekiwania wzrostu krajowych stóp procentowych - ocenia Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Większość ekonomistów spodziewa się kolejnej podwyżki dopiero w marcu.

W piątek GUS podał, że w styczniu średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw była o 11,5 proc. wyższa niż przed rokiem, przy 5,9-proc. wzroście zatrudnienia. Dziś poda dane o cenach produkcji. Ekonomiści BRE Banku spodziewają się, że były one o 2,6 proc. wyższe niż przed rokiem.

- Za wzrostem wskaźnika przemawia wzrost cen produkcji w górnictwie. W związku z potrzebą dostosowania cenników oczekujemy też przyrostu cen w całym przetwórstwie przemysłowym - podkreślają ekonomiści z BRE Banku.

6,4 proc. r/r wyniósł w styczniu wzrost produkcji przemysłowej

Zródło: prognozy BRE, BZ WBK, ING i Fortis

Paweł CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Błońska

Radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie spółek, pracy, medycznym i farmaceutycznym. Posiada bogate doświadczenie w kompleksowej obsłudze podmiotów indywidualnych oraz instytucjonalnych, m.in. w doradztwie w bieżącej działalności oraz w szczególnych przedsięwzięciach, w tworzeniu i rejestracji spółek prawa handlowego, oddziałów, przedstawicielstw oraz w pozyskiwaniu zezwoleń i dokonywaniu wymaganych zgłoszeń w organach administracji publicznej. Doradza w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy prawnej prowadzonej działalności. Specjalizuje się również w szeroko pojętej windykacji poprzez dochodzenie roszczeń finansowych od przedsiębiorców oraz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Odpowiada za bieżącą obsługę przedsiębiorców i wspieranie ich w kontaktach z kontrahentami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK