| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydatki na pokrycie szkody nie są kosztem

Wydatki na pokrycie szkody nie są kosztem

Pokrycie przez przedsiębiorcę szkody wynikającej z nienależytego wykonania zobowiązania, polegające na zapłacie za zniszczone towary, nie może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Podatnik zawarł z kontrahentem umowę składu, przedmiotem której było składowanie mrożonek. Na skutek awarii kontenera część towaru objętego umową uległa zniszczeniu. Aby nie utracić zaufania w oczach kontrahenta, skarżący zapłacił za zniszczone towary.

Organy podatkowe uznały, że w przedmiotowej sprawie podatnik nieprawidłowo zaliczył kwotę wypłaconą w związku z utratą towaru do kosztów podatkowych. Ich zdaniem doszło do nienależytego wykonania zobowiązania, a kwota wypłacona kontrahentowi była odszkodowaniem. Powołały się przy tym na art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę zobowiązań. Organy podatkowe powołały się również na art. 23 ust. 1 pkt 19 wspomnianej ustawy, z którego wynika, że nie uważa się za koszty kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Sąd podzielił stanowisko organów. Uznał, że w przedmiotowej sprawie kluczowym zagadnieniem jest definicja kosztów podatkowych przewidująca, że pomiędzy kosztami a uzyskanymi przychodami musi istnieć związek przyczynowy - którego w tym przypadku brak. W związku z tym argumentacja podatnika uzasadniająca zakup zniszczonego towaru chęcią zachowania wiarygodności w oczach kontrahenta jest niezasadna. Według sądu, doszło w omawianym przypadku do naprawienia szkody, spłaty zobowiązania zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. b) oraz art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sygn. akt I SA/Gl 307/07

ARKADIUSZ PIETRECZEK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/podatki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK