| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koncesje ograniczają firmy

Koncesje ograniczają firmy

W ostatnim roku nie zmniejszyła się liczba koncesji, zezwoleń, licencji i zgód udzielanych przez urzędników przedsiębiorcom, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą.


Wczoraj Gazeta Prawna udzielała wyjaśnień na czacie Wirtualnej Polski o zakresie koncesjonowania oraz zasadach przyznawania licencji, zezwoleń, zgód oraz udzielania wpisu do rejestru działalności regulowanej. Obecnie aż 28 rodzajów działalności gospodarczej objętych jest reglamentacją, na prowadzenie 34 potrzebne są zezwolenia, licencje i zgody. Ograniczenia te stanowią wyjątek od zasady swobodnego podejmowania działalności gospodarczej.

Na wykonywanie jakiej działalności gospodarczej potrzebna jest koncesja - pytali internauci.

Koncesjonowania wymaga poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie ich ze złóż oraz składowanie odpadów w górotworze, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją, wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym, a także wytwarzanie, przetwarzanie i obrót paliwami i energią. Oprócz tego uzyskania koncesji wymaga ochrona osób i mienia, przewozy lotnicze oraz rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych.

Koncesje wprowadzane są w tych dziedzinach działalności gospodarczej, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny.

Internautów interesowały także różnice między działalnością koncesjonowaną regulowaną lub prowadzoną na podstawie zezwolenia?

Działalność koncesjonowaną mogą prowadzić tylko przedsiębiorcy, którzy uzyskali na wniosek koncesję w dziedzinach wyszczególnionych w ustawie z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Organem koncesyjnym jest minister właściwy ze względu na rodzaj prowadzonej działalności przez przedsiębiorcę. Działalność regulowaną przedsiębiorca może prowadzić wówczas, gdy spełnia tzw. szczególe warunki i uzyskał wpis do rejestru działalności regulowanej, zaś zezwolenie może uzyskać przedsiębiorca, który spełnia określone prawem warunki wykonywania działalności.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »