| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Hipermarkety bez zezwoleń

Hipermarkety bez zezwoleń

Są trzy projekty ustaw w sprawie budowy hipermarketów. LiD i PO domagają się uchylenia ustawy o ich tworzeniu i działaniu, natomiast PiS chce złagodzić rygory procedury ubiegania się o zezwolenie.


ZMIANA PRAWA

Posłowie PO chcą, aby nowa ustawa weszła w życie już w dniu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw, natomiast projekt LiD przewiduje wejście w życie nowych regulacji po 14 dniach od ogłoszenia. Zgłoszony wczoraj do laski marszałkowskiej projekt PiS przewiduje nowelizację ustawy o WOH, ograniczając m.in. wpływ samorządów na decydowanie o ich tworzeniu.

PO uważa, że obowiązująca ustawa spowoduje zachwianie równowagi rozwoju sektora handlu poprzez uprzywilejowanie mniejszych sklepów, faktycznie ich nie chroniąc, gdyż duże sieci mogą zmienić strategię i stać się konkurencją dla drobnego handlu. Natomiast LiD kwestionuje zasadę odpowiedzialności karnej przedsiębiorcy, który uzyskał zezwolenie, za czyny popełnione przez najemców, dzierżawców i innych użytkownikach powierzchni w WOH. Uważa, że proces uzyskania pozwoleń przewidziany w ustawie przewiduje rażąco długie terminy, podczas których organy administracyjne muszą wywiązać się ze swoich obowiązków. Rady gminy i sejmiki wojewódzkie mają też nieograniczoną swobodę w zakresie wyrażania zgody lub odmowy, co może prowadzić do korupcji.

Posłowie PiS chcą tylko nowelizacji ustawy i proponują uproszczenie procedur. Zmiany miałyby umożliwić każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą wystąpienie z wnioskiem o utworzenie hipermarketu.

- W projekcie nowelizacji proponujemy też, aby przed wydaniem zezwolenia nie trzeba było zasięgać opinii sejmiku wojewódzkiego - tłumaczy poseł Grzegorz Tobiszewski (PiS).

Rada gminy będzie zasięgała opinii w organizacjach samorządowych przedsiębiorców. Przyznany im zostanie trzytygodniowy termin na wydanie opinii. W razie jego niedotrzymania będzie się przyjmować, że opinia jest pozytywna. Takie rozwiązanie ma przyspieszyć procedurę.

- We wniosku trzeba będzie zamieścić tylko informację o powierzchni maksymalnej i całkowitej, natomiast nie będzie konieczne podawanie powierzchni infrastruktury towarzyszącej - dodaje poseł.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK