| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia wymaga kontroli obrotu

Unia wymaga kontroli obrotu

Przedsiębiorcy handlujący z zagranicą towarami podwójnego zastosowania nie mogą korzystać z procedur uproszczonych.


Handel z zagranicą produktami i technologiami podwójnego zastosowania (dual-use goods), czyli takimi, które mogą być używane na potrzeby cywilne i wojskowe, objęty jest przez UE szczególnym reżimem kontroli obrotu. Dotyczy to dziesięciu kategorii produktów. Są to m.in.: materiały i substancje chemiczne, komputery, urządzenia elektroniczne oraz przeznaczone dla telekomunikacji i ochrony informacji, jak również powiązane z nimi oprogramowanie i technologie. Reguluje to rozporządzenie Rady (WE) nr 1334/2000 z 22 czerwca 2000 r.

Często zdarza się, że wspomnianym towarom, w trakcie objęcia ich określoną procedurą celną, nadana zostaje klasyfikacja towarowa CN tożsama z towarami używanymi na potrzeby cywilne, do obrotu których nie znajdują zastosowania przepisy o odrębnym traktowaniu.

- Dla przedsiębiorców wiąże się to niewątpliwie z koniecznością bieżącego monitorowania zmian ustawodawstwa oraz praktyki organów celnych - mówi Tomasz Rudyk, starszy menedżer w zespole cła i handlu zagranicznego PricewaterhouseCoopers.

Przypomnieć należy, że obrót towarami podwójnego zastosowania jest zabroniony, jeżeli nie zostały spełnione wszystkie warunki i ograniczenia przewidziane w obowiązujących przepisach prawa. Chodzi m.in. o ustawę z 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o zna- czeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, prawa wspólnotowego, a także wiążące Polskę umowy międzynarodowe.

Warto zaznaczyć, że w odniesieniu do obrotu towarami podwójnego zastosowania wyłączona jest możliwość korzystania z uproszczonych procedur celnych. Tomasz Rudyk podkreśla, że to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek bieżącego monitorowania obowiązującego w tym zakresie ustawodawstwa, w celu dostosowania stosowanych praktyk handlowych do zmieniających się przepisów prawnych.

Konsekwencją nieprzestrzegania wymogów i ograniczeń jest m.in. orzeczenie przepadku towarów, wstrzymanie procedur celnych, jak również zastosowanie odpowiedzialności karnej skarbowej.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK