| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dopuszczalne jest częściowe wygaszenie znaku

Dopuszczalne jest częściowe wygaszenie znaku

Możliwe jest częściowe wygaszenie znaku towarowego w obrębie jednej klasy towarów.


Mariusz Lech prowadzi działalność gospodarczą pod firmą Lech-Pol i produkuje mocne wina owocowe. Zgłosił sprzeciw wobec rejestracji przez Fabrykę Wódek Polmos Łańcut znaku towarowego Lech Wódka. W odpowiedzi Polmos wniósł o wygaszenie jego znaków towarowych: słowno-graficznego Lech-Pol i słownego Mariusz Lech, zarejestrowanych w klasie napojów alkoholowych, jako nieużywanych przez ostatnie pięć lat. 20 czerwca zeszłego roku Urząd Patentowy wygasił oba znaki w części dotyczącej napojów alkoholowych z wyjątkiem wina.

W skardze do WSA w Warszawie Mariusz Lech podniósł, że UP nie zbadał interesu prawnego Polmosu w wygaszaniu jego znaków i że znaki nie były używane dla alkoholi mocniejszych niż wino nie z winy przedsiębiorcy: rozmowy handlowe o wprowadzeniu do obrotu opatrzonej nimi wódki spełzły na niczym. Stwierdził, że termin pięciu lat nieużywania znaku powinien być liczony najwcześniej od wejścia w życie prawa własności przemysłowej, czyli od 22 sierpnia 2001 r., bo sporne znaki zostały zarejestrowane pod rządami wcześniej obowiązującej ustawy o znakach towarowych. Najpoważniejszy zarzut dotyczył jednak bezprawnej zmiany decyzji rejestracyjnych przez UP.

W decyzjach o rejestracji znaków Lech-Pol i Mariusz Lech wykaz towarów objętych znakami stanowi jedną pozycję: napoje alkoholowe (kl. 33 wg klasyfikacji nicejskiej), bez wyszczególnienia ich rodzajów (wino, wódka). Przedsiębiorca twierdził zatem, że produkując tylko wino używał znaków zgodnie z rejestracją i UP nie może w celu częściowego wygaszenia znaków rozbijać wykazu towarów na mniejsze grupy, bo stanowi to zmianę prawomocnych decyzji o rejestracji.

WSA skargę oddalił. Zdaniem sądu, dopuszczalne jest częściowe wygaszenie znaku dla towarów w jednej klasie, a znak istotnie nie był używany dla wódki, bo starania o używanie nie są używaniem. Interes prawny Polmosu sąd wywiódł z zasady swobody działalności gospodarczej i z tego, jakoby Mariusz Lech zakazywał Polmosowi stosowania słowa Lech. Do zarzutu o bezprawnej zmianie decyzji rejestracyjnych WSA się nie odniósł.

Wyrok jest nieprawomocny, przedsiębiorca zapowiada kasację do NSA.

Sygn. akt VI SA/Wa 2020/07

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK