| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dotacja dla dzieci pracowników

Dotacja dla dzieci pracowników

Pracownicy mogą wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o dofinansowanie zimowego wypoczynku ich dzieci. Zostanie on uwzględniony, jeśli firma tworzy fundusz socjalny.

Pracodawca rozpatrując wnioski podwładnych o dopłatę do wypoczynku ich dzieci, musi uwzględnić ich sytuację rodzinną, materialną i finansową. Wynika to z ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.).

- Regulamin funduszu powinien szczegółowo ustalać zasady przyznawania świadczeń - podkreśla Anna Martuszewicz z departamentu prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.

Musi uzależniać wysokość dofinansowania od dochodów osiąganych przez pracownika i jego rodzinę.

Pracodawca, przyznając dofinansowanie do wypoczynku, może zażądać od podwładnego oświadczenia o dochodach, jakie osiąga (także w innym miejscu pracy). W takim przypadku pracownik będzie musiał uwzględnić nie tylko swoje wynagrodzenie, ale także pensję małżonka. Może się więc zdarzyć, że, choć nie ma zbyt wysokiego wynagrodzenia, nie będzie kwalifikował się do otrzymania świadczeń z funduszu socjalnego.

Warto też pamiętać, że nie tylko szeregowi pracownicy mogą się ubiegać o świadczenia socjalne od pracodawcy. Prawo do tego mają także m.in. członkowie zarządu, jeśli wykonują swoją pracę na podstawie umowy o pracę lub powołania.

- Przyznanie dofinansowania wypoczynku dla dziecka nie jest uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy czy pełnionej funkcji przez pracownika, lecz od kryteriów socjalnych określonych ustawą o funduszu - podkreśla Anna Martuszewicz.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK