REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie nie dla wszystkich

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Podatnicy nie będą musieli składać deklaracji VAT-7, jeśli zawieszą działalność gospodarczą. Prawa do zawieszenia nie będą mieli przedsiębiorcy zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT UE. Można skorzystać z przerwy w działalności gospodarczej składając aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego.

Zmiana prawA

REKLAMA

Nie wszyscy podatnicy będą mogli skorzystać z preferencji, które przewiduje projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przyjęty ostatnio przez rząd. Zakłada on, że podatnicy, którzy zawieszą działalność gospodarczą na okres od 1 do 24 miesięcy, zostaną zwolnieni z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7 w okresie zawieszenia. Nie będzie to jednak dotyczyło podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE, podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary, w zakresie których są podatnikiem. Wydaje się jednak, że mimo wyłączenia ze zwolnienia, które przewiduje projekt ustawy, podatnicy VAT UE będą mogli skorzystać z tego udogodnienia, jeśli wyrejestrują swoją działalność wspólnotową.

Korzystne zwolnienie

Eksperci zwracają uwagę, że zmiana w ustawie o VAT, którą przewiduje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, jest korzystna dla podatników. Krzysztof Wilk, doradca podatkowy i menedżer w dziale VAT Deloitte, uważa, że wprowadzenie zwolnienia z obowiązku składania deklaracji VAT-7 jest logiczną konsekwencją umożliwienia podatnikom zawieszania działalności gospodarczej.

- Składanie pustych deklaracji podatkowych w okresie zawieszenia jest bezcelowe - uważa Krzysztof Wilk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, zwraca uwagę, że rezygnacja z obowiązku składania deklaracji VAT-7 w okresie zawieszenia zmniejszy obowiązki dokumentacyjne podatników, a zatem stanowi ułatwienie dla nich, ale nie jest zmianą rewolucyjną.

Wyłączenie przy handlu unijnym

Projekt zmian w ustawie o VAT zakłada jednak wyłączenia ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji podatkowych. Zwolnienie nie będzie dotyczyło: podatników VAT UE (dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia i wewnątrz-wspólnotowej sprzedaży), podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dokonujących importu usług lub nabywających towary, z tytułu których są podatnikami. Nie obejmie ono okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego oraz okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które obowiązany jest dokonać korekty podatku naliczonego.

Jak twierdzą eksperci, jeśli podatnicy VAT UE wyrejestrują się jako podatnicy VAT UE, także będą mogli skorzystać ze zwolnienia.

REKLAMA

- Jeśli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE złoży zgłoszenie aktualizujące VAT-R/UE, w którym poinformuje, że nie będzie dokonywał takich czynności, to będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji - mówi Krzysztof Wilk.

Nie widzi on jednak wyraźnego uzasadnienia dla różnicowania podatników w zależności od tego, czy są podatnikami dokonującymi wyłącznie transakcji krajowych czy podatnikami dokonującymi transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ci ostatni mają co prawda obowiązek składania kwartalnych informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, ale jak zwraca uwagę Grzegorz Młodzieniak, doradca podatkowy w BPG Consulting, w sytuacji gdy nie ma obrotu, nie ma obowiązku składania tych informacji.

Obecnie w przypadku deklaracji VAT-7, jeśli firma nie wykazuje obrotu, musi złożyć deklaracje. W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, jeśli nie występuje obowiązek podatkowy, informacje podsumowujące nie są składane - tłumaczy Grzegorz Młodzieniak.

Krzysztof Wilk zwraca jednak uwagę, że przepis wyłączający zwolnienie w przypadku podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub nabywających towary znajduje uzasadnienie.

- Jeśli doszłoby do takiego nabycia czy importu usług, organ podatkowy mógłby zakwestionować odliczenie podatku z tego tytułu. A zatem przepis ten pozwala na złożenie deklaracji - mówi ekspert Deloitte.

Zdecydowały przepisy unijne

Rafał Iniewski tłumaczy ponadto, że rząd nie mógł wyłączyć z obowiązku składania deklaracji podatników VAT UE ze względu na przepisy unijne.

REKLAMA

- W Unii istnieje nacisk na uszczelnienie systemu VAT. Biorąc dodatkowo pod uwagę współpracę Polski w ramach Wspólnoty oraz obowiązek wymiany informacji wydaje się, że polski rząd nie mógł wprowadzić takiego wyłączenia w stosunku do podatników wewnątrzwspólnotowych - wyjaśnia Rafał Iniewski.

Podatnicy zarejestrowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych nie będą mogli zatem skorzystać z preferencji nieskładania deklaracji VAT-7 w okresie zawieszenia. Mogą jednak wcześniej powiadomić urząd o zaprzestaniu dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych i następnie skorzystać z preferencji zawieszenia działalności maksymalnie na dwa lata.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej o zawieszenie działalności będzie musiał wystąpić podatnik do właściwego organu ewidencyjnego w gminie. Przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców w KRS wniosek o zawieszenie będzie musiał złożyć w sądzie rejestrowym. Podatnik, który zawiesi działalność, nie będzie musiał w tym czasie płacić podatków związanych z prowadzeniem firmy.

15 dni ma podatnik VAT UE na zgłoszenie zaprzestania działalności, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności

Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA