REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy zniechęcają firmy do zatrudniania niepełnosprawnych

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Nawet trzykrotnie wydłuży się w tym roku czas, jaki pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych poświęcają na obowiązki biurokratyczne z tym związane.

• Co najbardziej przeszkadza pracodawcom w zatrudnieniu niepełnosprawnych?

REKLAMA

- Zawsze to samo - nieczytelne prawo, które jest pełne pułapek dla firm, które chcą przyjąć do pracy osoby niepełnosprawne. Dlatego pracodawcy wolą dokonywać wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) z tytułu niezatrudniania tych osób niż przyjmować je do pracy. Od tego roku na przykład składki ZUS za zatrudnionych niepełnosprawnych nie są już automatycznie finansowane przez PFRON. Pracodawca najpierw musi je zapłacić w ZUS, a potem złożyć do PFRON wniosek o ich refundację, wraz ze szczegółowymi informacjami m.in. o stopniach niepełnosprawności pracowników i opłaconych składkach. Dopiero wtedy otrzyma zwrot pieniędzy. A przecież obie instytucje mogłyby dokonać tych rozliczeń między sobą. Bez niepotrzebnych wniosków, informacji i straconego czasu przedsiębiorców, którzy powinni przeznaczyć go na dbanie o firmę i swoich pracowników, a nie wypełnianie wniosków.

• Wydłuży się czas, jaki pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych poświęcają na tzw. papierkową robotę?

- Według naszych obliczeń nawet trzykrotnie. Dotychczas pracodawcy musieli raz w roku rozliczać system obsługi dofinansowań z PFRON. Zawsze dokonywali tego w lutym. Teraz będą musieli robić to co miesiąc. Trzeba będzie ręcznie wypełniać druki deklaracji. To skuteczny sposób na zniechęcenie firm do zatrudniania niepełnosprawnych.

• Od tego roku PFRON wstrzyma też wypłatę pomocy za zatrudnienie niepełnosprawnych, jeśli nieuregulowane zobowiązania wobecfunduszu przekroczą 100 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Nie ma więc miejsca na jakikolwiek błąd. Co więcej, wzrosną też koszty pracy, bo firmy będą musiały zatrudnić pracowników, którzy co miesiąc wykonają skomplikowaną, dodatkową pracę administracyjną. Postulowaliśmy, aby do ustawy o rehabilitacji wprowadzić rozwiązanie obowiązujące w Ordynacji podatkowej. Wtedy zaległość pracodawcy można byłoby rozliczać odrębnie od kwot przyznawanej pomocy, z naliczeniem odsetek. Nasze apele nie odniosły jednak skutku.

• Resort pracy rozważa możliwość zlikwidowania górnej granicy dochodu, jaki może osiągać rencista, nie tracąc prawa do renty.Czy to rozwiązanie spowoduje wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych?

- Każda forma aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych jest pozytywna. Likwidacja górnej granicy dochodu, jaki mogli wypracować renciści, na pewno spowoduje wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych. Bo po prostu praca będzie się im opłacać. Obecnie w Polsce wciąż większość niepełnosprawnych boi się, że jeśli podejmie pracę, to straci prawo do renty. Jeśli będą oni mieć świadomość, że bez względu na to, ile zarobią, renta wciąż będzie im przysługiwać, chętniej będą szukać pracy. Tym bardziej, że wysokość renty nie zawsze wystarcza na przeżycie.

• Możliwe też, że renty niepełnosprawnych, którzy odrzucą kilka propozycji pracy, będą obniżane. Czy taka swoista kara będzie skuteczna?

- Myślę, że nie w tę stronę powinny zmierzać rozwiązania ustawowe. Metoda kija jest zawsze mniej skuteczna od marchewki. Trzeba pamiętać, że mówimy o ludziach z bardzo różnymi i zróżnicowanymi schorzeniami. Im potrzebny jest doradca zawodowy i trener pracy, który pomoże w odnalezieniu się na rynku pracy. To jedyny sposób na wyprowadzenie tych ludzi ze stanu poczucia zmarginalizowania społecznego i lęku, że nie podołają zadaniom zawodowym. Jednocześnie konieczna jest dokładna diagnoza lokalnego rynku pracy w zakresie określenia zapotrzebowania przedsiębiorstw na pracowników w poszukiwanych zawodach i zgodnego z nią prowadzenia szkoleń, kursów, treningów pomagających zdobyć osobom niepełnosprawnym praktyczne kwalifikacje i umiejętności zawodowe. W tym możliwość przekwalifikowania zawodowego, zgodnie z oczekiwaniem pracodawców.

Rozmawiał ŁUKASZ GUZA

JAN ZAJĄC, ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2004 roku prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA