| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisja układowa zostanie zlikwidowana

Komisja układowa zostanie zlikwidowana

Komisja do Spraw Układów Zbiorowych Pracy ma być zlikwidowana. Dzisiaj posłowie rozpoczną prace na projektem nowelizacji kodeksu pracy w tej sprawie.


ZMIANA PRAWA

Komisja układowa nie spełnia już funkcji, do jakiej została powołana. Od marca 2002 r. jej zadania przejął działający w ramach Komisji Trójstronnej zespół problemowy do spraw prawa pracy i układów zbiorowych. Dlatego resort pracy przygotował projekt noweli kodeksu likwidujący komisję układową.

Eksperci ministerstwa uzasadniają to też tym, że zmniejsza się liczba ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. W 2002 roku zawarto ich 14 i 19 protokołów dodatkowych do nich. Rok później ich liczba spadła do sześciu. Z kolei od 2005 roku zawierany jest tylko jeden ponadzakładowy układ zbiorowy pracy. Na likwidację tej komisji nie zgadzają się członkowie Forum Związków Zawodowych. W ich opinii na forum komisji można wciąż dyskutować o problemach dotyczących tworzenia i stosowania układów zbiorowych pracy, niezależnie od istniejącego zespołu w Komisji Trójstronnej.

Podobnego zdania są eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich. W ich przekonaniu likwidacja komisji jest błędem, ponieważ wykonuje nieprzewidziane w przepisach zadania dotyczące inicjowania układów zbiorowych pracy oraz indywidualnych porozumień pracowników z pracodawcami w zakładzie pracy.

Układy zbiorowe pracy są szczególnym rodzajem porozumień zawieranych pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi reprezentującymi pracowników. Określają przede wszystkim warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń dla pracowników i innych osób objętych układem.

Strona, która jest uprawniona do zawarcia układu pracy, nie może odmówić drugiej stronie podjęcia rokowań. Dzieje się to wtedy, gdy pracownicy w ogóle nie są objęci układem albo gdy jego zmiana jest konieczna ze względu na pogorszenie się sytuacji finansowej pracodawcy lub pracowników.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK