| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisja układowa zostanie zlikwidowana

Komisja układowa zostanie zlikwidowana

Komisja do Spraw Układów Zbiorowych Pracy ma być zlikwidowana. Dzisiaj posłowie rozpoczną prace na projektem nowelizacji kodeksu pracy w tej sprawie.


ZMIANA PRAWA

Komisja układowa nie spełnia już funkcji, do jakiej została powołana. Od marca 2002 r. jej zadania przejął działający w ramach Komisji Trójstronnej zespół problemowy do spraw prawa pracy i układów zbiorowych. Dlatego resort pracy przygotował projekt noweli kodeksu likwidujący komisję układową.

Eksperci ministerstwa uzasadniają to też tym, że zmniejsza się liczba ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. W 2002 roku zawarto ich 14 i 19 protokołów dodatkowych do nich. Rok później ich liczba spadła do sześciu. Z kolei od 2005 roku zawierany jest tylko jeden ponadzakładowy układ zbiorowy pracy. Na likwidację tej komisji nie zgadzają się członkowie Forum Związków Zawodowych. W ich opinii na forum komisji można wciąż dyskutować o problemach dotyczących tworzenia i stosowania układów zbiorowych pracy, niezależnie od istniejącego zespołu w Komisji Trójstronnej.

Podobnego zdania są eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich. W ich przekonaniu likwidacja komisji jest błędem, ponieważ wykonuje nieprzewidziane w przepisach zadania dotyczące inicjowania układów zbiorowych pracy oraz indywidualnych porozumień pracowników z pracodawcami w zakładzie pracy.

Układy zbiorowe pracy są szczególnym rodzajem porozumień zawieranych pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi reprezentującymi pracowników. Określają przede wszystkim warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń dla pracowników i innych osób objętych układem.

Strona, która jest uprawniona do zawarcia układu pracy, nie może odmówić drugiej stronie podjęcia rokowań. Dzieje się to wtedy, gdy pracownicy w ogóle nie są objęci układem albo gdy jego zmiana jest konieczna ze względu na pogorszenie się sytuacji finansowej pracodawcy lub pracowników.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK