| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Likwidacja barier prawnych w gospodarce to nie jest akcja jednorazowa

Likwidacja barier prawnych w gospodarce to nie jest akcja jednorazowa

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będą już musiały zamawiać drogich sprawozdań biegłych dotyczących planów łączenia się spółek lub podziału małych przedsiębiorstw, a przewoźnicy towarowi nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie oddzielnych dokumentów przewozowych.


Od 2005 roku lepsze uregulowania prawne stały się głównym elementem strategii reformy gospodarczej Komisji Europejskiej. Zwracamy uwagę na to, aby wszystkie nowe inicjatywy Komisji Europejskiej miały jak najwyższą jakość oraz unowocześniamy i upraszczamy istniejące unijne przepisy prawne.

Zdajemy sobie sprawę, że otoczenie regulacyjne ma decydujące znaczenie dla naszych przedsiębiorstw. Jesteśmy przekonani, że rozporządzenia europejskie znacznie poprawiły konkurencyjność naszego przemysłu, na przykład poprzez stworzenie wewnętrznego rynku, który zastąpił 27 różnych krajowych uregulowań prawnych. Uważamy jednak, że nadal istnieją możliwości poprawy, zwłaszcza w zakresie funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw.

Wbrew pojawiającym się czasem opiniom, Bruksela nie jest synonimem nieustannego tworzenia nowych, niepotrzebnych przepisów, które mają utrudniać życie innym. Wręcz przeciwnie, proponowane akty prawne mają w przyszłości przynosić korzyści. Dlatego w Komisji Europejskiej istnieje obecnie praktyka, aby sprawdzać każdy nowy wniosek o wydaniu aktu prawnego pod kątem potrzeby jego ustanowienia. Jednocześnie praktyka ta zapewnia, że każdy nowy wniosek legislacyjny jest proporcjonalny, przestrzega zasady pomocniczości, jest skuteczny i wydajny oraz nie stanowi nadmiernego obciążenia.

Nasz najnowszy pakiet lepszych uregulowań prawnych, który został opublikowany w ubiegłym tygodniu, jest dowodem na to, że nie traktujemy tych zasad jako czczych deklaracji. Możemy pokazać wymierne korzyści płynące dla europejskich przedsiębiorstw z utworzenia jednolitego obszaru płatności. Sprawniej funkcjonujący i bardziej konkurencyjny rynek płatności sprawi, że dokonywanie płatności wewnątrz Unii Europejskiej będzie równie łatwe, tanie i bezpieczne, jak dokonywanie płatności w ramach jednego państwa członkowskiego. Już sama ta inicjatywa przyniesie gospodarce unijnej oszczędności sięgające 28 mld euro rocznie.

REMIGIUSZ KASZUBSKI

dyrektor Związku Banków Polskich

Utworzenie jednolitego obszaru płatności wiąże się z wieloma korzyściami. Klientowi, który jest osobą fizyczną lub osobą prawną, umożliwi to korzystanie z tego samego rachunku bankowego na obszarze całej Unii Europejskiej, państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Rozwiązanie to wprowadza taki sam standard przelewu, płacenia kartą czy polecenia zapłaty. Klient banku, który ma konto prowadzone w euro, niezależnie od miejsca zamieszkania, może podróżować i korzystać ze swojego rachunku w każdym miejscu na takich samych zasadach.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK